سمپاشی انبار

سمپاشی انبار جهت محافظت از محصولات انباری در مقابل آفات بسیار مهم می باشد. با ما همراه باشید تا در مورد شرایط انبار ها و نحوه سمپاشی انبار آشنا شویم.

سمپاشی و طعمه گذاری انبار

محصولات انباری

محصولات انباري بر خلاف آنچه كه اغلب تصور مي شود، تنها به چند قلم از غلات و يا حبوبات محدود نمي شود. بلكه بطور كلي تمام مواد غذايي ، صنعتي و غيره را كه به نحوي در انبار ها، سيلو ها و منازل نگهداري مي شوند و مورد حمله آفات قرار مي گيرند را شامل مي شود. بنابراين انواع غلات، حبوبات، محصولات آردي ، نان، دانه هاي روغني، بذرها ، ميوه هاي خشك، مواد گوشتي، داروئي، چوبي، پشمي، نخي، منسوجات، پوست ، كلكسيون هاي جانوري ، كتابخانه ها و صد ها اقلام ديگر مي توانند جز محصولات انباري محسوب شوند.

میزان خسارتی که سالانه آفات انبار به محصولات وارد می کنند:

هر كدام از محصولات انباری داراي آفات ويژه خود ميباشند كه مهمترين آنها را حشرات تشكيل ميدهند و باید سمپاشی انبار ها به صورت دوره ای انجام شود. زيان هایی را كه آفات در انبار ها در سطح جهاني تنها به غلات وارد مي كنند طبق گزارش سازمان خوار بار و كشاورزي ملل متحد هر سال حدود ۱۰ % محصول برداشت شده ميرسد.

در مناطق گرمسيري و نيمه گمسيري جهان، حشرات انباري هر سال ۱۲ ميليون تن غلات مختلف را نابود مي كنند. شگفت آور آنكه هر سال حدود ۱۰۰ ميليون تن غلات نيز در اثر عدم مراقبت هاي لازم در انبار ها از بين ميروند. به طور كلي طبق گزارشهاي مجامع بين المللي خسارت آفات در انبارها هرسال بميزان ۳۰ % توليد مي رسد ناگفته نماند كه مقدار اين خسارت در بعضي از نقاط جهان و روي پاره اي از محصولات كشاورزي تا%۵۰ محصول برداشت شده نيز ميرسد در ايران خسارت بعضي از سوسكهاي حبوبات بميزان ۷۵ % و گاهي تا ۱۰۰ % محصول مي رسد.

يك نظر كوتاه به مقدار خسارات آفات انباري روي توليدات كشاورزي مختلف نشان مي دهد كه هر سال ميلياردها تومان به اقتصاد كشورهاي در حال رشد و توسعه از اين راه زيان وارد مي شود كه اگر روزي انسان موفق به جلوگيري از اين ضايعات بشود و يا مقدار اين زيانها را به حداقل كاهش دهد مسلماً در بهبود زندگي اجتماعي مردم و اقتصاد كشورها بسيار موثر خواهد شد.

سمپاشی انبار

نحوه انتشار آفات انباری

سابقه انتشار آفات انباري از قاره اي به قاره ديگر با بوجود آمدن كشتي ها ي بادباني قاره اي شروع مي شود. از يك طرف كاركنان اين كشتي ها براي مصرف تغذيه ماهيانه خود اجباراً مقدار زيادي مواد غذايي همراه بر ميداشتند و از طرف ديگر با توسعه و بسط تجارت دريائي، آفات قاره اي از جمله آفات انباري همراه با محصولات آن از قاره اي به قاره ديگر وارد مي گرديد. از اين رو با توجه به وضع بيولوژي اغلب آفات انباري انتشار آنها در قاره جديد بدون معارضه صورت مي گرفت و به اين دليل آفات انباري از مهمترين حشرات همه جائي cosmopolitan insect هستند.

تمام فراورده هاي كشاورزي كه در منطقه اي تهيه مي گردد در همان محل مصرف نمي شود بلكه مقداري از آنها پس از انبار كردن در انبارهاي موقتي و آلوده شدن با آفات انباري به ساير نقاط همان كشور حمل و موجب آلودگي انبار هاي محل جديد مي گردد. از طرف ديگر اغلب محصولات كشاورزي توليد شده در مملكتي كفاف مصرف آن كشور را نمي دهد و اجبارا كسري كالاهاي مورد نياز خود را از خارج وارد مي كنند و بدين طريق آفات انباري نيز از كشور صادر كننده به كشور جديد وارد مي شود.

آفات انباری چگونه باعث کاهش کیفیت محصولات انباری می شوند؟

آفات انباري علاوه بر زيانهاي كمي باعث خسارت كيفي محصولات انبار شده نيز مي شوند اگر شرايط اكولوژيك براي فعاليت آفات مختلف فراهم باشد محصول به مدفوع و پوسته هاي لاروي حشرات و كنه ها و يا به فضولات جوندگان آلوده شده و از مرغوبيت آن كاسته ميشود . تغذيه از چنين محصولاتي بهداشت مصرف كننده را نيز ممكن است به مخاطره بيندازد.

اگر آرد و فراورده هاي آن مورد حمله حشرات قرار بگيرند اغلب رنگ طبيعي خود را از دست داده و بد مزه مي شوند. اينگونه محصولات ارزش تجارتي و نانوائي خود را نيز از دست مي دهند. سوسك هاي حبوبات كه لارو آنها در داخل دانه حبوبات زندگي مي كنند مي توانند كيفيت محصولات را بسرعت پايين بياورند و يا آن را غير قابل مصرف سازند.

نکته

اگر براي از بين بردن اين سوسك ها مبارزه موثري نيز صورت بگيرد به علت اينكه لاشه لاروها و حشرات كامل در داخل دانه باقي ميمانند چنين محصولاتي حداقل براي مصرف انسان به هيچ وجه مناسب نخواهد بود. زيانهاي كيفي گاهي بصورت از بين رفتن ويتامين ها و ديگر عناصر اصلي محصول بروز مي كند شپشه گندم كه به دانه هاي غلات حمله مي كند ترجيح مي دهد در درجه اول از جوانه دانه ها كه از لحاظ مواد قندي بسيار غني است تغذيه كند سوسك هاي حبوبات ( Challosobruchus spp.) كه لارو آنها از محتويات دانه ها تغذيه مي كنند مي توانند بطور متوسط ۵۰ درصد مواد دروني دانه ها  را از بين ببرند. كه در اين ميان ۲۵ درصد آن ماده پروتئيني است.

همچنين برنج آلوده به حشرات انباري در مدت ۸ ماه بيش از ۱۰ تا ۱۵ درصد ويتامين B خود را از دست ميدهد همين پژوهشگران در سال ۱۹۵۴ نشان دادند دانه هاي غلاتي كه مورد حمله آفات مختلف قرار مي گيرند و يا هنگام برداشت و حمل و نقل بوسيله عوامل مكانيكي شكسته مي شوند در اثر اكسيداسيون و واكنش هاي شيميايي مقدار اسيد هاي چرب آزاد آنها افزايش مي يابد و در نتيجه محصول ترش مزه ميشود.

اهمیت بهداشتی آفات انباری:

آفات انباري علاوه بر زيانهاي كمي و كيفي بهداشت مصرف كنندگان را نيز به مخاطره مي اندازند. كارگراني كه با پوست هاي تجارتي آلوده به سوسك هاي  Dermestes بطور مستقيم سر و كار دارند به سياه زخم شديد مبتلا مي شوند . علت ابتلا مربوط به تماس دست ها با مدفوع اين حشره اي كه ممكن است به عامل بيماري سياه زخم آلوده باشد. سوسك هاي تاريك زي كه معمولاً  Tenebrionidaeدر جاهاي تاريك و انبار هاي آلوده به آفت به سر برده و از مواد آلي در حال تجزيه تغذيه مي كنند مايع تحريك كننده اي از مخرج دفع مي كنند كه در صورت تماس با بدن انسان ناراحتي هاي پوستي ايجاد مي كند.

اگر انسان از مواد غذايي آلوده به اين ترشحات مصرف كند در اطراف دهان، و چشم ها جوش هاي دردناكي بوجود مي آيد. اين جوش ها با گذشت زمان پوسته پوسته شده و از بين مي روند اما پس از بهبودي جاي آنها به حالت بي رنگ باقي مي ماند.

تجمع بعضي از سوسكها مانند لمبه گندم Trogoderma granarium روي غلات انباري گاهي محصول را بطور كلي غير قابل مصرف مي كند . نان پخته شده از آردي كه به موه هاي بلند لارو اين حشره آلوده است در دستگاه گوارشي مصرف كنندگان اختلالات شديدي ايجاد مي كند. تغذيه از محصولات آلوده به آفات انباري در دام ها نيز ناراحتي هاي مختلف پديد مي آورد.

 

اهميت آفات انباري:

۱-  افات انباري دسترنج نهايي توليد كننده را مورد حمله قرار مي دهند در صورتيكه براي آفات زراعي و باغي، گياه مي تواند خسارت را تا حدودي جبران كند ولي محصولات انباري اين قدرت را ندارند و دچار آسيب كمي و كيفي مي شوند.

۲- بقاياي افات انباري در محصولات انباري بويژه محصولات غذايي از نظر بهداشتي مضر است.

۳-  بر خلاف افات در محيط باز كه تحت كنترل عوامل طبيعي مختلف قرار مي گيرند افات انباري در محيط هاي ساده تر و مناسب هستند و زودتر به صورت طغياني در مي آيند.

۴-  با توسعه تجارت داخلي و خارجي، آفات انباري مي توانند سريعا از يك نقطه به نقطه ديگر منتقل شده و باعث آلودگي شوند.

۵-  بعضي از آفات انباري مي توانند هم در مزرعه و هم در انبار خسارت وارد سازند و يكي از محيط ها كانون الودگي را براي مكان ديگر فراهم مي كند.

۶-  افات انباري معمولا تنوع ميزباني دارند براي همين روش هاي مختلف انبارداري در كنترل انها اهميت ويژه دارد.

۷-  بسياري از افات انباري حاصل تغيير رژيم غذايي حشرات بي زيان هستند.

۸-  افات انباري همه جا زي هستند.

 

سمپاشی انبار

 

موجودات زنده اي كه به محصولات انباري خسارت مي زنند شامل:

 

 • حشرات
 • كنه ها
 • جوندگان 
 • قارچ ها هستند. 

 

 

مبارزه با آفات انباري

بازرسي و برآورد ميزان آلودگي انبارها:

معاينه و بازرسي هاي ادواري انبارها يكي از اقدامات اساسي در نگهداري غلات و ساير محصولات انباري است. بوسيله بازرسي هاي منظم مي توان از چگونگي فعاليت آفات مختلف و ميكروارگانيسم ها آگاه شده و به موقع اقدامات لازم را به عمل آورد. براي آگاهي از نحوه فعاليت آفات و قارچ ها ،روش هاي مختلفي وجود دارد كه با بكار بردن آنها مي توان ميزا ن آلودگي محصول را برآورد كرد. اين روش ها ممكن است:

 • براساس مقدار رطوبت دانه هاي غلات (براي تخمين ميزان آلودگي به قارچ ها) 
 • يا تعداد حشرات موجود در واحد وزن محصول نمونه باشد.

در بازرسي هاي معمولي انبار بايد توجه شود كه تنها مشاهده چند حشره در گوشه و كنار انبار و يا در سطح محصول نمي تواند پايه و اساسي براي تعيين ميزان آلودگي و يا فعاليت حشرات باشد.

زيرا ميزان فعاليت اين جانوران در ساعات مختلف شبانه روز در نقاط مختلف انبار برحسب:

 1. شدت نور
 2. حرارت 
 3. رطوبت متفاوت بوده
 4. و از طرف ديگر طرز زيست و مراحل رشدي آنها نيز هميشه يكسان نمي باشد.

به طور كلي حشرات در قسمت هاي فوقاني توده محصول بيشتر مشاهده مي شوند ولي براي انجام بازرسي هاي دقيق لازم است از دانه هاي موجود در سطوح مختلف محصول، از مواد جارو شده و دانه هاي شكسته موجود در گوشه هاي انبار معاينه به عمل آيد.

براي پي بردن به وجود حشرات در انبار مي توان از:

 • مواد شيميايي جلب كننده.
 • تله هاي نوري
 • مقواهاي موج دار به عنوان پناهگاه و غيره استفاده كرد

با اين عمليات مي توان حضور حشرات را در انبار ها به اثبات رسانيد ولي براي تخمين تراكم جمعيت و ميزان فعاليت آنها نخست از محصول نمونه برداري كرده و سپس برآورد خسارت مي كنند.

 

شرايط كلي ساختمان انبار ها :

در بيشتر كشورهاي در حال رشد نسبت به ساختن انبار هايي كه داراي شرايط لازم براي نگهداري محصولات انباري باشد كمتر توجه مي شود. در اين كشورها توليدات كشاورزي و مواد غذايي انباري گاهي در شرايط بسيار ابتدايي و غير بهداشتي نگهداري مي شوند و به اين سبب طبق گزارش هاي مجامع بين المللي بزرگترين ارقام خسارت آفات انباري در اين مناطق از جهان به چشم مي خورد. به طور كلي انبار ها به هر شكل و اندازه اي كه باشند و از هر نوع مصالح ساختماني ساخته شده باشند حداقل بايستي داراي شرايط زير باشند :

شرایط انبار مواد غذایی

 

                    ۱-  قابليت نگهداري گاز 

                    ۲-  نفوذناپذير بودن به رطوبت 

                    ۳-  نفوذناپذير بودن به گرما 

 

 

 

 

راههای پیشگیری از آفات انباری:

جلوگیری از ورود آفات به انبار و رعایت بهداشت آن امری بسیاری ضروری می باشد. جهت پیشگیری از خسارت آفات و جلوگیری از فساد محصولات انباری، باید نکات زیر رعایت گردد:
* انبار باید در محل مناسب ساخته شده و اطراف و داخل آن تمیز نگه داشته شود.

* کف انبار باید بتونی و سالم و غیر قابل نفوذ در برابر آب و رطوبت باشد.

* سقف و دیوارهای انبار باید سالم، صاف و فاقد درز و شکاف باشد.

* انبار باید دارای سیستم تهویه بوده و پنجره های آن دارای توری و غیر قابل نفوذ برای آفات باشد.

* انبار باید قابل سمپاشی و ضدعفونی بوده و دیوارهای آن با رنگ سفید شده باشد.

* محصولات تحویل شده به انبار باید سالم، تمیز و خشک باشد.

* از مخلوط کردن محصولات انبار شده جدید با قدیمی خودداری گردد.

* کیسه ها و جعبه های نگهداری محصولات انباری باید تمیز و عاری از آفات انباری باشد و در صورت نیاز ضدعفونی گردد.

* انبار خالی قبل از ذخیره سازی محصول باید به نحو مطلوب نظافت شده و در صورت نیاز ضدعفونی و سمپاشی انبار انجام شود.

* محصولات انباری باید حداقل نیم متر از دیوارها فاصله داشته باشد و در زیر آنها نیز از پالت های چوبی یا فلزی به ارتفاع ۱۵ سانتیمتر استفاده شود.

* انبار باید به طور مرتب بازرسی گردیده و با نمونه برداری از محصول ذخیره شده، وضعیت آن بررسی گردد.

 

آفت كش ها جهت سمپاشی انبار :

آفت كش هايي كه در مبارزه با حشرات انباري و سمپاشی انبار به كار ميروند از نظر شكل ظاهري و حالت فيزيكي بسيار متغيرند. اين آفت كش ها ممكن است به صورت گردهاي كم اثر، مايع تحت فشار، ،گرد يا قرصهاي گازي و غيره باشند.

ضدعفونی و سمپاشی انبار با دسگاه مه پاش

“توصیه ما به هموطنان عزیز: از  استفاده خودسرانه سموم به طور جدی پرهیز شود.” 

 

شرایط لازم برای انبار برنج

مواردی را که جهت انبارداری برنج، مربوط به انبارهای بزرگ نگهداری برنج یا شالی است و برخی از این موارد در انبارهای خانگی نیز صدق می کردد، شامل موارد زیر می باشد: 

 • قبل از انتقال برنج یا شالی به انبار، تمیز نمودن دقیق و ضدعفونی علیه تخم، لارو و بالغ.
 •  کف انبار برنج باید حتی امکان ۴۰-۵۰ سانتی­متر از زمین بالاتر و یا فاصله داشته باشد و یا از صفحه ­های چوبی و یا پالت استفاده گردد تا تحت تأثیر رطوبت کف انبار قرار نگرفته و امکان تهویه وجود داشته باشد. فضای فوقانی محموله انبار شده تا سقف انبار خالی باشد.
 • رعایت فاصله کافی کیسه ها با دیواره انبار و همچنین بین ردیف­ ها جهت عبور و مرور و تهویه.
 • ایجاد سیستم تهویه مناسب در مبادی ورود و خروج انبار برنج به منظور کنترل نسبی درجه حرارت و خشک نگه داشتن محیط و فضای داخل انبار.
 • کنترل و بازدید انبار به منظور تنظیم، رطوبت، حرارت و آگاهی از وجود و عدم وجود آفات انباری
 • در صورت نصب تهویه روی دیوار انبار لازم است این دریچه­ ها مجهز به نرده و توری گردد تا از ورود پرندگان، جوندگان و سایر عوامل خسارت­ زا جلوگیری نمود.
 • حجم برنج یا شالی ذخیره شده متناسب با فضای انبار باشد.

نکته

مدت زمان نگهداری برنج در مناطق معتدله در صورتیکه رطوبت دانه ۱۴ درصد باشد.

حدود ۱۸ تا ۲۴ ماه و برای مناطق مرطوب و گرم خشک ۱۲تا ۱۸ ماه می باشد. 

شرکت آرمان توسعه پاک زیست با مجوز رسمی از وزارت بهداشت آماده ارائه خدمات ضدعفونی و سمپاشی انبار ها در تهران و کرج می باشد، جهت دریافت آخرین قیمت سمپاشی با کارشناسان بهداشت شرکت در تماس باشید.

۰۲۱۸۸۵۵۹۷۴۴   –  ۰۲۱۴۴۲۵۹۸۶۳  –    ۰۹۱۲۰۳۵۶۹۹۲

سمپاشی انبار

خدمات شرکت آرمان توسعه پاک زیست شامل:

 • سمپاشی شهرک های صنعتی

 • سمپاشی شهرک های مسکونی

 • سمپاشی انبار و سیلو

 • سمپاشی بیمارستان ها

 • سمپاشی هتل ها و رستوران ها

 • سمپاشی ساختمان های اداری

 • سمپاشی کارخانجات و کارگاه ها

 • سمپاشی منازل

 • سمپاشی برج ها

 • سمپاشی مدارس و مهد کودک ها

 • سمپاشی سوسک

 • سمپاشی سوسک ریز (سوسک آلمانی)

 • طعمه گذاری سوسک

 • سمپاشی سوسک فاضلاب

 • سمپاشی مورچه

 • سمپاشی ساس

 • سمپاشی مارمولک

 • سمپاشی عنکبوت

 • سمپاشی رتیل

 • سمپاشی عقرب

 • طعمه گذاری موش

 • و …

متن خود را برای جستجو وارد نماید