سمپاشی حشرات

سمپاشی حشرات: حشرات یا شش پایان ساکن خشکی هستند و بعضی بطور ثانویه آبزی شده‌اند. سر حشرات ۶ قطعه و سینه حشرات ۳ قطعه است که معمولا دارای ۳ جفت پا و دو جفت بال است. شکم حشرات اصولا ۱۱ قطعه بدون زواید حرکتی دارد. چشم ها مرکب و ساده‌اند. بیش از ۸۰۰ هزار گونه دارند. حدود یک میلیون گونه از حشرات شناسایی شده و شاید چندین برابر این مقدار گونه های ناشناخته از حشرات وجود داشته باشد. حشرات به عنوان بخش اکثریت گونه های جانوری روی زمین به شمار می روند. حشرات تقریباً در تمام زیستگاه های خاکی و وابسته به آب شیرین یافت می شوند.

بدین ترتیب عادت های غذایی حشرات نیز گوناگون است؛ تقریباً هر ماده ای که ارزش غذایی داشته باشد توسط گروهی از حشرات برای تغذیه استفاده می شود. تنوع حشرات در شکل نیز بسیار گسترده است. تقریباً تنها حالتی که درحشرات دیده نمی شود داشتن ابعاد خیلی بزرگ است. با این حال، حشرات در شمار زیادی از ویژگی ها با هم اشتراک دارند.

مرفولوژی حشرات

علاوه بر مشخصه های کلی uniramian ها، اینها یک بدنه متشکل از سه قسمت شامل:

 • سر
 • قفسه سینه 
 •  شکم می شوند

یک جفت چشم مرکب (compound eyes) نسبتاً بزرگ و معمولاً سه چشم ساده (ocelli)که روی سر قرار گرفته اند؛ یک جفت شاخک، که آنها هم روی سر حشرات قرار دارند؛ زائده هایی نزدیک دهان حشرات شامل یک جزء لب مانند (labrum)، یک جفت اندام آرواره مانند بالایی برای گاز زدن  (mandibles) ،یک جفت اندام آرواره مانند پایینی (maxillae)، یک لب زیرین (labium) و قسمت زبان مانند کف دهان  (hypopharynx)؛ دو جفت بال که از روی بدنه خارجی آنها رشد کرده اند (برخلاف مهره داران)؛ و سه جفت پا برای راه رفتن.

حشرات دارای سیستم گوارش کامل و پیچیده ای هستند. زائده دهانی حشرات، به ویژه، انواع گوناگونی دارد که به شکل پیچیده ای به عادت غذایی آنها مربوط می شود.حشرات از طریق یک سیستم نایی، با دریچه های خارجی به نام اسپیراکل (spiracles) و لوله های بسیار ریز و ظریف شاخه ای، برای رساندن دقیق گازها به بافت های ویژه ی متابولیسم، ” نفس می کشند “.

اشکال آبزی حشرات ممکن است از طریق پوست خود گازها را با محیط مبادله کنند یا ممکن است انواع مختلفی از آبشش داشته باشند. دفع ضایعات نیتروژن دار از طریق لوله هاى مالپیگى(Malpighian tubules) انجام می شود.

سیستم عصبی در حشرات

سیستم عصبی حشرات پیچیده است و تعدادی گره عصبی و دو رشته عصبی شکمی را شامل می شود. گره ها در عملکردشان از یکدیگر کاملاً مستقل می باشند؛ برای مثال، اگر قفسه سینه از بقیه قسمت‏های بدن جدا شود، می تواند به صورت مجزا راه برود. این در حالی است که گره ها از خروجی های حسی (sensory output) نیز استفاده می کنند. برخی از حشرات نسبت به صدا کاملاً حساس بوده و قدرت پاسخ دهی آنها در برابر محرک های شیمیایی بسیار شگفت آور است. 

تولید مثل در حشرات

حشرات دو جنسی هستند و لقاح حشرات اغلب داخلی است. البته روش های جفت گیری در حشرات به طور غیر قابل باوری متغیر است. در تولید مثل حشرات، معمولاً یک حشره نر از طریق مواد شیمیایی (فرومون) که از جنس ماده آزاد می شود به دنبال ماده دریافت کننده می گردد.

در بیشتر گونه های حشرات، حشره های ماده، اسپرم را در یک حفره خاص در شکمشان (receptacle) ذخیره می کنند؛ حتی آن دسته از حشراتی که تعداد خیلی زیادی تخم می گذارند (مثلاً تعداد تخم ها در مورد زنبورهای عسل ممکن است بیش از یک میلیون باشد)؛ زنبورهای ماده تنها یک بار جفت گیری می کنند و تا پایان عمرشان از اسپرم های ذخیره شده حاصل از همان جفت گیری استفاده می کنند. 

چرخه زندگی حشرات

نحوه رشد حشرات یکی از مشخصه های مهم و منحصر به فرد حشرات است. در برخی از گونه ها، حشرات وقتی از تخم بیرون می آیند شکلی مینیاتوری از حشرات بالغ هستند و اسکلت خارجی آنها (پوشش محافظ خارجی) باید در روندی به نام پوست اندازی رشد کند. با این حال نزدیک به۹۰% از گونه های حشرات، وقتی از تخم بیرون می آیند شکل کاملاً متفاوتی نسبت به ظاهر پس از نمو خود دارند. این فرم کرمی شکل حشرات معمولاً در زیستگاه های مختلفی زندگی می کنند، غذاهای متفاوتی می خورند، و شکل اندام آنها با اندام پدر و مادرشان کاملاً فرق دارد. 

حشره کرمی شکل (لارو):

 • غذا می خورد.
 • رشد می کند.
 • بدنش به صورت دوره ای پوست اندازی می کند.

در یک زمان معینی، رشد حشره کرمی شکل کامل می شود و حشره تغذیه خود را متوقف کرده و در اطراف خود یک حفاظ یا پیله می سازد. این وضعیت که حشره در آن تغذیه نمی کند شفیره نام دارد.  وقتی حشرات کرمی شکل در پیله هستند به طور کامل دچار تغییر شکل یا دگردیسی شده و به شکل کاملاً بالغ ظاهر می شوند.

حشراتی که این سیر کامل تغییرات را طی می کنند، حشرات با دگردیسی کامل (holometabolous) نامیده می شوند، گونه های دیگر حشرات که در آنها  حشرات تازه از تخم بیرون آمده به شکل بالغ خود شباهت بیشتری دارند و تنها اندازه آنها کوچکتر بوده و بدون بال می باشند، از نظر جنسی نابالغ بوده و ممکن است از جهات دیگر متفاوت باشند. شکل نابالغ این حشرات نمف (nymph) نامیده می شوند و سیکل زندگی این حشرات بر اساس فرآیند “نیمه دگردیسی” (hemimetabolouss) است.

حشرات مضر

حشرات برای انسان بسیار مهم هستند. معمولاً ما نسبت به حشرات احساس مثبت و خوبی نداریم.

 • حشرات غذای ما را می خورند.
 • از خون و پوست ما تغذیه می کنند.
 • محل سکونت ما را آلوده کرده و بیماری های خطرناک را منتقل می کنند.

اما بدون وجود حشرات، ما قادر به زندگی نیستیم. آنها نقش مهم و اساسی در اکوسیستم ما دارند.

فهرست خلاصه از فواید و نقش های مثبت حشرات عبارتند از:

 • گرده افشانی اغلب گیاهان آوندی.
 • تجزیه مواد آلی.
 • تسهیل در چرخه کربن- نیتروژن و سایر مواد غذایی ضروری.
 • کنترل جمعیت گونه های مضر بی مهره گان (شامل سایر حشرات).

تولید مستقیم برخی از مواد غذایی (برای مثال عسل) و ساختن محصولات مفیدی نظیر ابریشم

اهمیت بهداشتی حشرات و جانوران موذی

بر اساس گزارش کارشناسان بیش از ۷۰۰ نوع بیماری مشترک قابل انتقال از حیوان به انسان در دنیا وجود دارد. این در حالی است که سالانه بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال برای درمان این بیماری ها در کشور ایران هزینه می شود. موجودات موذی با گرم شدن هوا از مخفیگاه های خود خارج می شوند، آنان در گوشه و کنار و پستوی خانه به صورت مخفیانه زندگی می کنند و باعث انتقال انواع بیماری ها از منبع آلودگی به انسان می شوند.

پشه، مگس، شپش، کنه، ساس، موش، مارمولک، سوسک، موریانه و حیوانات دیگر از زمره این موجودات هستند که تعدادی از آنها مستقیما موجب بیماری می شوند و تعدادی از این موجودات نیز بیماری را از منبع آلودگی به انسان منتقل می کنند.

آرمان توسعه پاک زیست

 

 چگونه حشرات باعث آسیب به ما می شوند؟

۱- در اثر تماس

مايت ها  يا هيره ها موجوداتي ميكروسكوپي هستند كه به راسته كنه ها تعلق دارند و در فضاي داخلي اماكني كه ازرطوبت بالايي برخوردارند، زندگي مي كنند .مايت ها از مواد آلي موجود در گرد و خاك خانه تغذيه مي كنند كه قسمت اعظم اين مواد آلي شامل سلول هاي مرده پوست بدن انسان ، قارچ ها وذرات ريز مواد غذايي پخش شده در سطح خانه است . مايت ها براي سلامتي انسان مضر هستند و اغلب باعث واكنش هاي آلرژيك مثل آسم مي شوند . مايت هاي گردو خاك خانه يكي از عوامل اصلي ايجاد حساسيت هستند.

آلرژن هايي كه مايت هاي موجود در گرد و خاك خانه ايجاد مي كنند:

 • باعث بروز آسم
 • آبريزش بيني
 • ريزش اشك از چشم 
 • عطسه
 • مشكلات تنفسي
 • التهاب پوستي و … مي شود.

مدفوع اين موجودات ميكروسكوپي ، شكسته شدن موهاي بدنشان و تجزيه اجسادشان بعد از مرگ در گرد وغبار منزل به فراواني يافت مي شود زماني موجب ايجاد آلرژي مي شود كه انسان تماس مداوم با اين ذرات گرد و غبار داشته و آنها را مورد تنفس قرار مي دهد. مدفوع و ترشحات بدن سوسري ها هم به همين صورت موجب بروز آلرژي مي گردد.

۲- در اثر نيش زدن يا گزش

عنكبوت هاي سمي انسان را با كليسر ها ضمائم دهاني خود كه مجهز به زهر است گاز مي گيرند. عنكبوتهاي ماده از جنس لاترودكتوس به نام بيوه سياه شهرت دارند و به نسبت وزن خود از سمي ترين جانوران هستند. كژدم ها كه جانداران خطرناكي هستند ممكن است با اينكه بسيار كوچك هستند حاوي سمي خطرناك باشند. كه با كمك نيش خود در انتهاي دم از خود دفاع مي كنند. تعدادي از زنبورهاي خانواده وسپيده و اسفسيده و در مواردي زنبورهاي بالاخانواده آپويدا كه جزء حشرات مفيد و گرده افشان هستند و انسان را نيش مي زنند.

بعضي از انسان ها به نيش زنبورها و كژدم ها يا گاز گرفتگي عنكبوت حساسيت شديدي دارند و دچار شوك شديدي مي شوند و در مواردي مشاهده شده كه نيش اين جانوران منجر به مرگ انساني شده است. و هميشه احتمال مرگ در اثر نيش زنبور يا كژدم يا گاز گرفتگي يك عنكبوت بيوه وجود دارد.

۳- به عنوان عامل بيماري

بعضي اوقات خود بندپا در انسان ايجاد بيماري مي كند و در اثر تماس بطور مستقيم از يك انسان به انسان ديگر منتقل ميشود بيماري گال يا جرب در اثر تماس انسان با فرد آلوده يا با وسايلش مانند لباس , تختخواب به بيماري آلوده ميشود عامل بيماري گال يك بندپا است كه از پوست انسان تغذيه نموده آنرا سوراخ و داخل آن تخم ريزي مي كند.

لارو هاي بعضي از مگس ها نيز خود در اثر فعاليت و خوردن گوشت دام يا انسان او را بيمار مي نمايند اين حشرات باعث آلودگي گوشت مي شوند .در بيني گوسفند و يا روي پوست آسيب ديده يا روي دنبه گوسفند زخم هايي ديده مي شود كه پر از كرم است اينها در اثر تخم ريزي مگس هاي عامل ميازيس بوجود مي آيد و اين كرم ها در اصل مرحله اي از رشد و نمو مگس ها هستند كه پس تغذيه كافي تبديل به شفيره و در پي آن به مگس تبديل ميشود اين حشرات بيماري خاصي را منتقل نمي كنند. بلكه خود عامل بيماري محسوب مي گردند.

مگس ها خانواده كاليفوريده و خانواده اُستريده عموماً تخم خودشان را بر روي زخم ها يا سوراخ هاي طبيعي بدن چهارپايان وحشي و اهلي و گاهي انسان قرار مي دهند. بعد از اينكه لارو از تخم خارج مي شود وارد بدن آنها مي شود و مراحل نشو و نماي لاروي خود را در داخل بدن طي مي كند و زماني كه مي خواهد تبديل به حشره كامل بشود از بدن ميزبان خارج و وارد خاك مي شوند و تبديل به شفيره و حشره كامل مي شوند. و از اين طريق باعث آسيبب به انسان يا جانوران و چهارپايان وحشي و اهلي مي شوند.

۴- به عنوان ناقل بيماري

بندپاياني مانند كك ها و شپش ها و پشه ها در مواردي ساس ها كه با تغذيه از خون انسان گاهي بيماري هايي را به انسان منتقل مي كنند. حشرات ناقل قادر هستند انسان را نيش بزنند و همراه نيش زدن عوامل مختلف ويروسي و باكتريايي را وارد بدن مي كنند. تعداد زيادي از بندپايان باعث انتقال بيماريها به انسان ميشوند.

 

در فهرست زير بيماري هاي مننتقله و ايجاد شده توسط بندپايان در انسان به طور خلاصه عبارتند از:

-پشه هاي كوليسيده: مالاريا ، فيلاريوز، انواع ورم مغز ويروسي يا آنسفاليت ها ، تب هاي ويروسي،(مانند بيماري دانگ، نيل غربي)، تب هاي خونريزي دهنده ي ويروسي(مانند تب زرد ، بيماري خونريزي دهنده دانگ) ،پاپيلي

-پشه هاي سراتوپوگونيده: ديپتالونما پرستنس و مانسونلا اوزاردي(فيلر ها)

– پشه خاكي(پسيكوديده)) : كالاآزار(ليشمانيوز احشائي)، سالك يا ليشمانيوز پوستي(روستائي و شهري)، ليشمانيوز پوستي -مخاطي(اسپوندا يا يوتا) ، تب پشه خاكي يا تب سه روزه ، بيماري ارويا.

– پشه يا مگس سياه(سيموليده): اونكو سركيازيس يا كوري رودخانه اي.

– مگس تسه تسه : بيماري خواب آفريقايي.

-خر مگس ها(تابانيده) :لوآزيس ، تولارمي و تعدادي آربوويروس

-مگس هاي استبل(موسيده): انتقال تخم مگس مياز درماتوبيا هومونيس

-مگس خانگي(موسيده): تب هاي حصبه و شبه حصبه ، اسهال ساده ، اسهال خوني ، وبا ، گاستروآنتريت ، آميبياز ، آلودگي هاي كرمي ، بيماري فلج كودكان ، ورم ملتحمه ، تراخم ، سياه زخم و…

-مگس هاي مولد مياز(كاليفوريده، ساركوفاژيده، استريده و تعدادي ديگر: انواع ميازيس مانند ميازهاي پوستي وزير پوستي، دهاني، چشمي ،بيني،گوش، زخم، واژينال، دستگاه گوارش و عمومي

– كك ها(پوليسيده): طاعون خياركي ، تيفوس موشي اندميك ،كرم هاي نواري مانند هيمنولپيس دي مينوتا، ديپليديوم كانينوم و تولارمي

– كك ها (تونژيده ): تونگيازيس

-سوسري ها(ديكتيوپترا):

 • تب هاي حصبه و شبه حصبه 
 • اسهال ساده
 • اسهال خوني
 • وبا 
 • گاستروآنتريت 
 • آميبياز 
 • آلودگي هاي كرمي
 • بيماري فلج كودكان
 • ورم ملتحمه
 • تراخم 
 • سياه زخم
 • جذام

– شپش(پديكوليده): تيفوس همه گير ،تب بازگرد همه گير (تب راجع) ، تب سنگر ، پديكولوزيس و پيتيريوزيس

در ادامه

– ساس پوزه دراز(ردووييده): بيماري شاگاس

– ساس بستر(سيميسيده): كم خوني كمبود آهن

– كنه هاي سخت(ايكسوديده): تيفوس كنه اي ، آنسفاليت هاي ويروسي ، تب هاي ويروسي ، تب هاي خونريزي دهنده ي ويروسي، فلج بالارونده، بيماري لايم ، بابزيوزيس و تولارمي

– كنه هاي نرم(آرگازيده): تب كيو و تب هاي بازگرد اندميك (تب راجعه)

-هيره (مايت) ترومبيكوليده : تيفوس بوته زار

– هيره هاي موش(درمنيسيده): آبله ريكتزيايي

– هيره ساركوپت (ساركوپتيده): خارش هفت ساله يا گال

– هيره دمودكس (دموديسيده) گال دمودسي

– هيره گرد و غبار منزل (مايت هاي آكاريده،گليفاژيده،پيومتيده و پيروگليفيده): بروز حساسيت هاي گوناگون در منزل و در هنگام تماس با مواد غذائي با منشا گياهي

– سيكلوپس ها و دياپتاموس ها(سيكلوپيده): كرم گينه (دراكونكولوس مديننسيس، كرم پهن ماهي (دي فلوبوتريوم لاتوم)

-صدپايان: گزش و مسموميت بويژه در نزد كودكان

-هزارپايان: درماتيت در اثرتماس

– سوسك ها (تنبريونيده): عوامل بيماري زاي روده اي

– سوسك هاي تاولزا و سرگردان(ملوئيده ، استافيلينده و كريزومليده): ايجاد درماتيت و نكروز پوستي در اثر ترشحات سمي

– لارو و بالغ پروانه ها: بروز حساسيت هاي موضعي پوستي و سيستميك مانند آسم، خونريزي هاي زير پوستي و لپيدوپتريسم

-زنبورها ، عنكبوت هاي بيوه و كژدم ها: گزش و نيش زدگي و مسموميت در اثر زهر وارد شده به بدن

-ترس از عنكبوتيان و حشرات:آنتوموفوبيا يا آراكنوفوبيا

 

“از آنجایی که حشرات می توانند آسیب های بهداشتی و اقتصادی زیادی را به بار آورند، لازم است اقدامات کنترلی و پیشگیرانه انجام شود”

 

شرکت آرمان توسعه پاک زیست با مجوز رسمی از وزارت بهداشت آماده ارائه خدمات کنترل آفات در تهران و کرج می باشد، جهت دریافت آخرین قیمت سمپاشی با کارشناسان بهداشت شرکت در تماس باشید.

۰۲۱۸۸۵۵۹۷۴۴   –  ۰۲۱۴۴۲۵۹۸۶۳  –    ۰۹۱۲۰۳۵۶۹۹۲

خدمات شرکت آرمان توسعه پاک زیست شامل:

 • سمپاشی شهرک های صنعتی

 • سمپاشی شهرک های مسکونی

 • سمپاشی بیمارستان ها

 • سمپاشی هتل ها و رستوران ها

 • سمپاشی ساختمان های اداری

 • سمپاشی کارخانجات و کارگاه ها

 • سمپاشی منازل

 • سمپاشی برج ها

 • سمپاشی مدارس و مهد کودک ها

 • سمپاشی سوسک

 • سمپاشی سوسک ریز (سوسک آلمانی)

 • طعمه گذاری سوسک

 • سمپاشی سوسک فاضلاب

 • سمپاشی مورچه

 • سمپاشی ساس

 • سمپاشی مارمولک

 • سمپاشی عنکبوت

 • سمپاشی رتیل

 • سمپاشی عقرب

 • طعمه گذاری موش

 • سمپاشی حشرات

 • و …

متن خود را برای جستجو وارد نماید