انواع سوسک و روشهای سمپاشی سوسک

این روزها کمتر ساختمانی است که در گوشه وکنار آن آلودگی به سوسکها وجود نداشته باشد. تاکنون بیش از هزار نوع سوسک شناسایی شده‌اند که فقط تعداد محدودی از آنها تمایل به ورود به اماکن مسکونی داشته و از نظر بهداشتی پراهمیت هستند. 

سوسري ها پس از ورود به اماكن و مستقر شدن در محل مناسب شروع به تخم ريزي مي كنند. تخم سوسري به تعداد شانزده تا چهل و هشت عدد مي باشد كه درون پوشش يا كپسولي قهوه اي و لوبيا مانند شامل دو رديف موازي اتاقك هاي حاوي تخم به نام اووتكا(Ootheca) قراردارد. سوسري ها اين كپسول ها را در محلهاي تاريك و دور از چشم در شكاف ها و درزها گذاشته و يا به سطوح زيرين ميز و صندلي يا تخت خواب، جعبه چوبي و ديگر وسايل بسته بندي شده مي چسبانند. پس از مدتي از كپسول ها سوسري هاي جوان سفيدرنگ كوچك بدون بال از درون آن خارج مي شوند دگرديسي ناقص دارند و پس از ۵ تا ۱۲ بار پوست اندازي بالغ مي شوند.

 

بسته به اینکه نوع سوسری (ریز یا درشت ) باشد نوع سمپاشی فرق دارد.  سوسریها بطور کلی در اماکنی زندگی می کنند که گرم ، مرطوب ، تاریک و دارای مواد آلی در حال فساد باشند .برای مبارزه با سوسریهای نوع آمریکایی (درشت ) بیشتر راه آبها ، سرویسهای بهداشتی ، تاسیسات ، انباری ، موتورخانه ، فاضلاب ، و هر آن چیزی که با فاضلاب سر و کار دارد بایستی به دقت سمپاشی شود.

 

 

در مورد سوسریهای آلمانی (ریز ) بایستی تاکید سمپاشی را بیشتر بر روی آشپزخانه و آبدارخانه ها انجام داد و لذا پشت و داخل کابینت ها ، پشت کلید و پریز شل ، سوراخ رول پلاگ ، زیر سینک دستشویی ، اتصال لوله ها و سیم ها ، محل ورود و خروج انواع لوله ها و …. را سمپاشی کرد. در طول روز پشت رادیاتورها، لوله‌های آب‌گرم، نقاط تاریک مثل مجاری فاضلاب، توده‌های زباله، زیر قفسه‌ها و کشوها و دستشویی و حمام یافت میشوند و در شب فعال است و روی کف اطاقها و جاهای مختلف دنبال غذا می‌گردد. سوسکها همه چیز خوار هستند و به برگرداندن بخشی از غذای خود که کمی هضم شده و همچنین دفع مدفوع روی غذا و یا هرچیز دیگر عادت دارند. فرم بدن سوسک به گونه‌ای است که میتواند از شکافهای باریک عبور کند. سوسکهایی که وارد اماکن انسانی شده و از نظر بهداشتی اهمیت دارند شامل سوسکهای آلمانی، آمریکایی، استرالیایی، شرقی و … میباشند.

بهترین روش عاری ساختن محیط از زیان ها و مشکلات به وجود آمده به وسیله حشرات، کنترل خود حشرات است که این کنترل بایستی با مطالعات کافی در مورد نحوه زندگی حشره، محیط زیست و… انجام پذیرد تا باعث بروز مشکلات دیگر نشود.

سوسري آمريكايي و آلماني به همراه بعضي حشرات و جوندگان ديگر از جمله موش در شبكه فاضلاب رو مشاهده مي گردد. اين در حالي است كه در ساختمان هاي مسكوني به ويژه در مناطق تحت پوشش شبكه هاي جمع آوري فاضلاب نيز سوسري آلماني و سوسري آمريكايي هر دو با وفور زياد مشاهده مي شوند.

سوسري ها براحتي در شبكه فاضلاب رو زاد و ولد و تكثير مي كند، به طوري كه نزديك به صددرصد منهول ها در مناطق واقع در محدوده شبكه فاظلاب آلوده به اين سوسري هستند.

سوسري ها دائما روي ديواره منهول در حال استراحت مي باشند. شرايط آب و هوايي از عوامل مهمي مي باشد كه در دوران رشد مراحل مختلف جنيني، نمفي و بالغ و همچنين ظرفيت توليد مثل سوسريها كاملا موثر است. باز شدن كيسه هاي تخم و خروج نمف هاي جوان معمولا با شروع فصل بهار و مناسب شدن درجه حرارت آغاز و تا آذر ماه ادامه دارد.

فواصل تخم تا بلوغ در فصل بهار به علت شرايط مناسب از نظر رطوبت و درجه حرارت كوتاه مي باشد و چند نسل سوسري در طول سال توليد مي شوند.

تغييرات شديد جوي از آذر ماه و كاهش درجه حرارت، گاهي تا چندين درجه زير صفر در فصل زمستان منجر به مرگ و مير و كاهش جمعيت سوسري ها در شبكه مي شود. بيشترين درصد مرگ و مير سوسري ها به علت كاهش درجه حرارت در نمف هاي جوان و بالغين اتفاق مي افتد.

جمعيت سوسري ها از آذر ماه تا دي ماه كاهش مي يابد. جمعيت سوسري ها در فصل بهار به سرعت افزايش مي يابند، وفور سوسري ها در مهر ماه مجددا كاهش يافته اند. كه علت كاهش آنها در فصل گرما كاملا مشخص نبوده ولي مهاجرت و خروج آنها از شبكه فاضلابرو يكي از عوامل اصلي مي باشد.

استفاده از روش های سمپاشی ابقایی و مه پاشی درزمان مناسب(با شروع فصل گرما) و سموم تاثیر گذار، می تواند در کنترل سوسری ها بسیار موثر باشد.

اهمیت بهداشتی سوسک ها

سوسری ها ناقلان مکانیکی ۲۲ نوع از باکتری ها، قارچ ها، انگل های تک یاخته و ویروس ها هستند. سوسکها معمولاً تمایل به نزدیک شدن و گاز گرفتن انسان ندارند. ولی در مورد نوزادان و افراد ناتوان و ضعیف مواردی از گاز گرفتگی سوسکها دیده می‌شود که گاهی موجب زخمهای سطحی و عفونی می‌شوند.

سوسکها ناقل عوامل بیماریزای مختلف مانند ویروسها، باکتریها، تخم انگلها و غیره می‌باشند. عوامل بیماریزایی را که تاکنون توانسته‌اند از بدن سوسکها جدا کنند شامل ویروسهای فلج اطفال،‌ دو نوع قارچ بیماریزا، عامل بیماری تب زرد، وبا، دیفتری، کزاز، سل، ژیاردیا و انواع اسهال خونی و ….. می‌باشند. گاهی نیز مواد مترشحه از بدن سوسک مانند مدفوع، استفراغ و اصولاً خود سوسکها برای بعضی افراد ایجاد حساسیت می‌نمایند.

لازم به یادآوری است که وجود سوسکها بخصوص وقتی به تعداد زیاد باشند برای بسیاری از اشخاص واکنشهای روانی ایجاد می‌کند. سوسکها بخصوص در محلهایی مثل بیمارستانها که عوامل بیماریزا به میزان فراوان و از انواع مختلف وجود دارند بسیار خطرناک می‌باشند.

سوسک آلرژی زاست!

سوسک‌ ها یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد آلرژی در خانه محسوب می‌شوند. بزاق، مدفوع و حتی تمام قطعات بدن سوسک که در خانه پخش می‌شوند، آلرژی‌زا هستند و می‌توانند انواع ناراحتی‌های پوستی یا تنفسی را برای افراد ایجاد کنند…

به همین دلیل ما به همه افراد توصیه می‌کنیم که به هر نحوی از ورود یا تکثیر سوسک‌ها در منازل پیشگیری کنند. بهترین روش از بین بردن سوسک ‌ها بهسازی محیط و سم‌پاشی است. حتی سوسک ‌هایی که در پناهگاه‌شان پنهان می‌شوند، چند روز بعد از سم ‌پاشی برای به دست آوردن هوای تازه از پناهگاه خود بیرون می‌آیند و در معرض دید و در نتیجه مرگ قرار می‌گیرند. بنابراین بهتر است که افراد از هرگونه تماس مستقیم با بدن سوسک‌ها پرهیز کنند و بدن مرده این حشره را با یک نایلون بردارند و در نایلون را گره بزنند و آن را در سطل زباله بیندازند. از طرف دیگر، چون سوسک‌ها در چاه دستشویی و مکان‌های کثیف رفت‌وآمد دارند، امکان انتقال تخم انگل و باکتری توسط آنها بسیار بالا است و به همین دلیل است که ما می‌گوییم تمام ترشحات و قطعات بدن سوسک، آلرژن هستند. اما شدت حساسیت به سوسک در افراد مختلف، متفاوت است و امکان دارد که بدن فردی به سوسک خیلی حساسیت نشان بدهد و بدن فردی اصلا حساسیتی به سوسک نداشته باشد. اما نکته مهم این است که بدن همه افراد نسبت به عوامل عفونی و انگلی سوسک‌ها حساس است و امکان ابتلا به بیماری‌های عفونی و انگلی در تماس مداوم با ترشحات یا قطعات بدن سوسک در همه افراد وجود دارد. بنابراین همان‌طور که گفته شد تا آنجایی که می‌توانید به‌طور مستقیم به بدن سوسک ها دست نزنید یا آنها را با روش ‌های فیزیکی از بین نبرید چون این کار باعث پراکنده شدن ترشحات بدن آنها به محیط اطراف و ایجاد آلرژی بیشتر می‌شود.

 

مبارزه با سوسک

با توجه به زیانهای بهداشتی و اقتصادی ناشی از وجود سوسک ها در اماکن لازم است که محیط زیست انسانی از وجود این حشرات پاک شده و پیشگیری های لازم جهت جلوگیری از پیدایش و ازدیاد آنها به عمل آید.

  • بهسازی محیط بهترین روش مبارزه با سوسکها است که طی آن لازم است پناهگاههای سوسکها از بین برده شوند. برای این منظور باید در چهارچوب درهای فرسوده تعویض شوند و کلیه شکافهای دیوارها، کف، سقف، درزهای بین پله‌ها و … با سیمان یا مصالح دیگر دقیقاً‌ گرفته شوند. گاهی لازم است بندکشی بین کاشی‌های دیوار و کف و حاشیه و اطراف قرنیزها تشدید گردد.
  • حفظ بهداشت، نظافت ساختمان ها و جمع‌آوری، حمل و دفع بهداشتی زباله‌ در داخل اماکن و معابر تاثیر مستقیم بر کاهش تعداد سوسک ها دارد. از ریخت و پاش مواد غذایی و انبار کردن پس مانده‌های مواد غذایی و نان خشک در ساختمان ها باید جلوگیری شود.
  • پوشاندن آب انبارها و مخازن آب، دفع صحیح فاضلاب، نصب صحیح و تراز نمودن سیفون ها، خشکاندن محیط‌های مرطوب، گذاشتن توری در مدخل هواکش فاضلاب‌ها و چاه های فاضلاب و گذاشتن سرپوش کف‌شویه‌ها از ورود و خروج سوسک و لانه گزینی این حشره جلوگیری می‌کند.
  • علاوه بر به کارگیری موازین بهسازی، با استفاده از سموم حشره‌کش نیز می‌توان به مبارزه با سوسک ها پرداخت که این روش با توجه به ایجاد آلودگی محیط زیست به عنوان آخرین روش برای مبارزه با سوسکها تلقی می‌گردد.

اگرچه وجود سوسک ها در اماکن موجب بروز مخاطرات بهداشتی فراوان می‌گردد اما خطرات ناشی از استفاده از ترکیبات سمی برای از بین بردن آنها بخصوص در صورتی که با رعایت کامل جوانب احتیاط نباشد به مراتب بیشتر از وجود سوسک ها می باشد. نوع سم و نحوه سمپاشی باید توسط افراد ورزیده و متخصص این امر انتخاب گردد و سمپاشی باید توسط این افراد انجام شود. هنگام سمپاشی باید کلیه موازین احتیاطی رعایت گردد. لازم است قبل از سمپاشی محلهای مورد نظر تمیز و در صورت امکان شستشو گردند و مواد غذایی، ظروف غذاخوری، وسایل کودکان و وسایل خواب و پرندگان باید از محل خارج یا روی آنها کاملاً پوشانیده شود.

برای مبارزه با سوسکها، یک بار سمپاشی محل هایی که زود به زود شسته می‌شود و استفاده از سمومی که اثر ابقائی آنها کم است کافی نمی‌باشد و ممکن است کپسول های تخم موجود در محل که پنهان می‌باشند به تدریج باز شوند، بنابراین لازم است سم بیش از ۲-۳ ماه روی سطوح باقی بماند و یا در صورت شستشوی محل، سمپاشی باید تکرار گردد.

 

شرکت آرمان توسعه پاک زیست با مجوز رسمی از وزارت بهداشت آماده ارائه خدمات سمپاشی در تهران و کرج می باشد، جهت دریافت آخرین قیمت سمپاشی با کارشناسان بهداشت شرکت در تماس باشید.

۰۲۱۸۸۵۵۹۷۴۴   –  ۰۲۱۴۴۲۵۹۸۶۳  –    ۰۹۱۲۰۳۵۶۹۹۲

متن خود را برای جستجو وارد نماید