سمپاشی موریانه: 

با ما همرا باشید تا با انواع موریانه و نحوه سمپاشی موریانه آشنا شویم. موریانه‌ها حشراتی هستند که بدنی نرم دارند و به کندی حرکت می‌کنند. به حکم طبیعت تا پایان عمر در دژ تاریکی که محل اجتماع آن‌هاست به سر می‌برند زیرا در روشنایی آفتاب و فضای باز یارای ایستادگی در برابر دشمنان بی‌شمار خود را ندارند.

 

 

موریانه‌ها خطرناک‌ترین موجودات برای سازه‌های چوبی هستند؛ زیرا، بدون ظاهر شدن و جلب توجه انسان، ممکن است سقفی را به کلی ویران کنند و خسارت‌های زیادی را به بار آورند. موریانه‌ها از نظر نوع زندگی به سه گروه عمده تقسیم می‌شوند.

                         ۱- موریانه‌هایی که در زیر خاک زندگی می‌کنند.

                         ۲- موریانه‌هایی که در درون چوب‌های خشک زندگی می‌کنند.

                         ۳- موریانه‌هایی که در چوب‌های مرطوب زندگی می‌کنند.

 

موریانه ها چگونه باعث آسیب به ساختمان می شوند؟

موریانه‌های گروه اول همان طور که از اسم آنها پیداست، در زیر خاک زندگی می‌کنند. وظیفه تأمین غذا و حفر تونل‌ها و دالان‌ها به عهده موریانه‌های سرباز و کارگر است که شباهت زیادی به مورچه‌های بالدار دارند. غذای اصلی آن‌ها عمدتاً سلولز است که به وسیله کارگران هنگام حفر تونل‌ها و دالان‌ها به دست می‌آید. این ماده هضم نشدنی با کمک تک یاخته‌ای‌هایی که در معده‌ی موریانه‌ها وجود دارد، تبدیل به ماده هضم شدنی می‌شود. 

آن‌ها با تونل‌هایی که در چوب ایجاد می‌کنند، بتدریج باعث تضعیف و کاهش مقاومت‌های مکانیکی چوب می‌شوند، و در نهایت تخریب ناگهانی آن را موجب می‌گردند. موریانه‌ها، غالباً از طریق مجاری بسیار باریک، و مخفی وارد فونداسیون ساختمان می‌شوند و وسیله پایه‌های چوبی که در تماس با خاک هستند یا از طریق تونل‌های زیرزمینی که معمولاً در زیر ساختمان حفر می‌شود، وارد ساختمان می‌شوند، و فعالیت تخریبی خود را آغاز می‌کنند.

 کلنی موریانه:

در حالت کلی موریانه‌ها

 • شاه
 • ملکه
 • شاهزاده
 • کارگر و سرباز دارند 

اگر تپه آن‌ها را بشکافید همه این‌ها را از هم تشخیص خواهید داد. تعداد زیادی از موریانه‌ها با استفاده از چوب‌های جویده شده یا گل لانه‌های بزرگی درست می‌کنند. این لانه‌ها بسیار اصولی ساخته شده و برای ساخت آن هر موریانه وظیفه مشخصی دارد. معمولاً موریانه‌ها در درون لانه‌هایشان پنهان می‌شوند، ولی در صورتی که کسی مزاحم آنها شود یا برای تشکیل اجتماع جدید قصد پرواز داشته باشند، از لانه‌هایشان بیرون می‌آیند.

 

تصویر یک لانه موریانه ای

تمام خانواده های موجود در راسته موریانه ها به صورت اجتماعات بزرگ و کوچک در محدوده سیستمی لانه ای و به صورت کلنی زندگی می کنند. ارتباط بین لانه ها و دنیای خارج بستگی به عادت مخصوص تغدیه ای گونه ها دارد. موریانه ها توانایی کنترل اقلیم داخل لانه خود را دارند.

موریانه ها از چه موادی تغذیه میکنند؟

موریانه ها همه چیز خوارند و از مواد گیاهی ، الیاف ، فرآورده های پشمی و پنبه ای ، کاغذ دیواری ، چرم ، موکت، لاستیک، پوشش کابل ها، جانوران نگهداری شده در موزه ها ، انواع چوب و فرآورده های چوبی تغذیه می کنند. در مناطق گرمسیر و  نیمه گرمسیر فعالیت زیاد دارند ۰ عموما در محیط مرطوب و تاریک زندگی می کنند از طریق ایجاد دالان های زیرزمینی و کانال های سر پوشیده  در سطح دیوارها ، ستونها و غیره بداخل ساختمان ها و محل های تامین مواد غذایی نفوذ میکنند.

لانه ها ممکن است در:

 • اعماق خاک
 • داخل تنه پوسیده درختان
 • داخل چوب های خشک
 • یا اثاثیه چوبی داخل ساختمان ها بنا شوند۰

برخی دارای لانه آشکار در بالای سطح خاک می باشند تعدادی از موریانه ها از مواد چوبی تغذیه میکنند و با حفاری در چوبهای تر ادامه زندگی می دهند. موریانه های دروگر در چراگاه های خشک که درختان کمی دارند لانه سازی میکنند، بعضی از موریانه ها از مواد گیاهی خشک تغذیه  می نمایند تعدادی از موریانه ها بسته به شرایط محیطی لانه هایی ایجاد میکنند و موجبات خسارت به محصولات کشاورزی، لوازم ساختمانی و ساختمان ها را فراهم می آورند۰

 

سمپاشی موریانه

از ۱۸۰۰ گونه شناخته شده در دنیا ۱۴۸ گونه به ساختمان ها صدمه می زنند

و خسارت آن چنان شدید است که داخل هر محدوده ای که انتشار یابند دیر یا زود  الوارهای بی محافظ و یا وسایل چوبی به کار رفته در ساختمان ها تخریب می شود۰موریانه هایی که در داخل خاک و  زیر زمین دالان حفر می کنند توانایی آن را دارند که راهروهای خود را از خاک به درون آجر و حفره های داخلی دیوار باز نمایند گاهی تیر های شیروانی و چوب های سقف را مورد حمله قرار می دهند موریانه های چوب خشک، گاهی در الوارهای دور از زمین حتی روی سقف نیز کلنی ایجاد می نمایند۰

 در سالهای اخیر به سبب بالا رفتن مخارج تعمیر و نگهداری ، موریانه ها خسارات بسیاری به ساختمان ها وارد آورده اند خصوصا” در مناطقی که پروژه های خانه سازی ارزان قیمت و به تعداد زیاد وجود دارد و به برنامه های تعمیر و نگهداری اهمیتی داده نمی شود ساختمانها بیشتر در معرض حمله موریانه ها قرار میگیرند.

انتشار موریانه:

انتشار موریانه ها ازمحلی به محل دیگر و حتی کشوری به کشور دیگر به راحتی امکان پذیر است. افزایش تعداد ساختمان ها با تغییر روش ساختمان سازی موجب شده است که موریانه ها در کشورهایی که تا کنون مطرح نبوده اند به صورت آفت در آیند مثلا در مناطقی که خانه ها را از خشت و گل بدون استفاده از الوار می ساختند بنظر می آید که ساختمان ها بدون موریانه باشند در حالیکه استفاده از تیر، الوار و تغییر بافت ساختمانی سبب شده  است که موریانه ها تکثیر یافته و مشکل آفرین شوند. تعداد اجتماعات موریانه های  زیر زمینی بالغ بر هزار حشره است و جمعیت اجتماعاتی که در مناطق گرمسیری لانه های تپه ای می سازند به میلیون ها حشره تخمین زده می شود به همین جهت حمله سریع و وسیع آنها به ساختمانهای جدید از حمله سایر موریانه ها مشخص ترا ست.

 شناسایی محل آلوه به موریانه

علامت مشخصه آلودگی به موریانه های زیرزمینی وجود خاک یا مخلوطی از شن وموریانه چوب جویده شده در الوارها است. در همین حال لوله های خاکی یا راهروهای پوشیده که بر روی دیوارهای غیر قابل نفوذ بنا می شود خطوط ارتباطی بین لانه و غذا می باشد. اگر الوار با خاک تماس داشته باشد موریانه ها از زیر دالان های داخل خاک با چوب در تماس داشته بدون هیچگونه علامت مشخصه وارد الوار می شوند دیوارهای خشتی یا سنگی با ملات گل به حفره های ممتد راه را برای موریانه های الوار سقف ایجاد می کنند

 

سمپاشی موریانه

 موريانه ها قطعات دهاني جونده داشته و تقريبا تمامي گونه هاي آن از چوب يا مواد گياهي تغذيه مي كنند. موريانه از آفات عمده ساختمان هاي چوبي، دكوراسيون، كتاب خانه ها محسوب مي شوند خسارت اين آفت به اماكن مسكوني و كتابخانه ها بسيار سنگين گزارش شده است آلودگي به اين آفت در منازل مسكوني در نقاط مختلف كشور گزارش شده است.

 

خساراتی که موریانه ایجاد میکند:

آسیب موریانه تنها به ساختمان های کوتاه مرتبه و یا چوبی محدود نمی شود، بلکه ساختمان های بتنی و فولادی بلند مرتبه نیز از خطر گزند موریانه مصون نمی باشند. مهم ترین عامل جلب موریانه و حشرات موذی به داخل ساختمان، رطوبت است که از طریق آب باران و یا پی به داخل ساختمان نفوذ پیدا می کند. اکثر انواع موریانه تنها در محیط مرطوب نفوذ کرده و زنده می مانند. موریانه پوشش کابل ها، عایق حرارتی پلیمری مانند پلی استایرن و لامینیت های پلیمری را به آسانی جویده و راه خود را به درون مسکن باز می کند.

در مناطقی که خطر نفوذ موریانه و حشرات موذی وجود دارد، باید ملاحظات مربوط به پیشگیری از خطر آنها در هنگام طراحی پی، دیوار های خارجی و اجرای ساختمان در نظر گرفته شود.

مخافظت از سازه های چوبی در مقابل موزیانه:

چوب با وجود اینکه ماده آلی است و می تواند به اجزای تشکیل دهنده خود تجزیه شود، ولی با رعایت اصول نگهداری از چوب و طراحی و اجرای درست سیستم های ساختمانی چوبی، می توان عمری بسیار طولانی برای آن در نظر گرفت. اگر بتوان تنهای یکی از سه عامل:

 • رطوبت
 • گرما 
 • اکسیژن

را از چوب و یا سازه های چوبی حذف کرد، چوب و سازه چوبی از گزند موریانه، میکرو ارگانیسم ها و قارچ ها مصون خواهند ماند. هنگامی که امکانات تامین چنین شرایطی فراهم نباشد، برای جلوگیری از رشد موریانه، میکرو ارگانیسم ها و قارچ ها در چوب، می توان از سمپاشی موریانه با استفاده از سموم استفاده کرد.

 

سمپاشی موریانه

اقداماتی که صرفا” جنبه پیشگیری دارد به شرح زیر می باشد:

 

الف– موریانه های خاکزی

۱-دقت در تهویه

۲- استفاده از زیر زمین یا ایجاد ساختمان برروی ستون و پایه

۳- جلوگیری از مرطوب شدن محیط

۴- استفاده از موانع مکانیکی مانند قطعات بتون پیش ساخته به صورت ممتد حداقل ۱۵cm  و فاقد هر گونه شکاف تا از رسیدن موریانه های خاک جلوگیری شود۰

۵- نصب کلاهک در قسمت پایه ساختمان که مانع از بالا آمدن موریانه از پایه می شوند۰

۶-سمپاشی موریانه و  آغشته کردن محل به سموم شیمیایی مانند دیلدرین Dieldrin  ، پنتاکلروفنات سدیم و هگزاکلروبنزن و یا گازوییل و آهک.

۷- استفاده از سموم خاک خصوصا در ساختمان هایی که از قطعات بتون ساخته می شوند و  امکان بازبینی وجود ندارد

۸- پاکسازی محل ساختمان از لانه های موجود و منهدم کردن چوب و فرآورده های چوبی آلوده و ریشه گیاهان

۹- مقاوم نمودن الوارهایی که به کار برده می شود

 

ب – مبارزه با موریانه چوب

این موریانه ها در شاخه های خشک و مرده درختان و الوار بریده در حال خشک شدن زندگی می کنند.  آنها به صورت گروه های کوچک پرواز کرده انتشار می یابند. در ساختمان های جدید هر جا که الوار ساختمانی یا مبلمان چوبی که دارای شکاف یا بریدگی باشد محل جایگزینی موریانه ها است. با این همه موریانه های چوب از طریق انتقال وسایل چوبی آلوده به ساختمان های جدید منتقل می شوند. تنها راهکار موثر در ساختمان ها استفاده از الوارهایی است که نسبت به موریانه مقاوم هستند یا بوسیله مواد موثر ضد موریانه محافظت شده اند، همچنین معدوم  نمودن وسایل آلوده و سوزاندن آنها توصیه می شود.

 

 ج – مبارزه با موریانه در ساختمانها

 

 ۱- شناسایی  موریانه هایی که خسارت زده اند.

۲- مشخص نمودن محل ورود موریانه که با بر داشتن تکه های چوب چوبی امکان پذیر است

۳- استفاده از سموم شیمیایی در خاک که موریانه ها از میان آنها عبور میکنند تا به ساختمان برسند.

_  مانند استفاده از امولسیون۱% کلردان chlordane   امولسیون ۰/۵% دیلدرین ، دیازینون  ۳- ۲ در هزار .

۴- برای سمپاشی موریانه اماکنی که بر روی بتون پیش ساخته روی خاک بنا شده:

– باید سوراخهایی با فاصله ۴۵-۳۰ سانتیمتر ۱۵ سانتیمتر از سطح داخلی دیوار فاصله داشته باشند ایجاد نموده واز این طریق حشره کش را وارد خاک نمود.

۵-  چوب ساختمان هایی که به موریانه آلوده شده اند بایستی بتدریج با مواد شیمیایی محافظت کننده آغشته نموده

 

شرکت آرمان توسعه پاک زیست جهت رفاه و آسایش همشهریان عزیز آماده ارائه مشاوره و خدمات سمپاشی موریانه با سموم مجاز و مورد تایید وزارت بهداشت در تهران و کرج می باشد.

۰۹۱۲۰۳۵۹۹۲   –   ۰۲۱۴۴۲۵۹۸۶۳  –  ۰۲۱۸۸۵۵۹۷۴۴

برخی از خدمات شرکت آرمان توسعه پاک زیست شامل:

 • سمپاشی شهرک های صنعتی

 • سمپاشی شهرک های مسکونی

 • سمپاشی بیمارستان ها

 • سمپاشی انبار ها و سیلو ها

 • سمپاشی هتل ها و رستوران ها

 • سمپاشی ساختمان های اداری

 • سمپاشی کارخانجات و کارگاه ها

 • سمپاشی منازل

 • سمپاشی برج ها

 • سمپاشی مدارس و مهد کودک ها

 • سمپاشی منزل

 • سمپاشی سوسک

 • سمپاشی مورچه

 • سمپاشی ساس

 • سمپاشی مارمولک

 • سمپاشی عنکبوت

 • سمپاشی رتیل

 • سمپاشی سوسک فاضلاب

 • سمپاشی عقرب

 • طعمه گذاری موش

 • سمپاشی موریانه

 • و …

متن خود را برای جستجو وارد نماید