سمپاشی رستوران ها، کارخانه ها، بیمارستان ها و…

انجام عملیات سمپاشی رستوران و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی به صورت دوره ای یک امر بسیار مهم می باشد. در بحث تهیه وآماده سازی غذا، حشرات و جوندگان از مهمترین عوامل آلودگی هستند که از راههای مختلف به انبار، آشپزخانه و رستوران نفوذ می کنند ضمن ایجاد آلودگی، خسارتهای هنگفتی به بار می آورند.

این روزها خیلی از صاحبان رستوران ها از وجود سوسک در رستوران معترض هستند. تاکنون بیش از هزار نوع سوسک شناسایی شده‌اند که فقط تعداد محدودی از آنها تمایل به ورود به این اماکن داشته و از نظر بهداشتی پر اهمیت هستند.

سمپاشی رستوران و کنترل حشرات در رستوران ها و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی

 

وجود سوسک در هر مکانی از نشانه های بی توجهی به پاکیزگی و بهداشت است. سوسک نیز در انتقال میکروبها و انتشار بیماریها نقش مهمی دارد و به علت تغذیه از انواع مواد غذایی و باقی گذاردن فضولات خود بر روی آنها و ایجاد بوی نامطلوب سلامت انسان را به خطر می اندازد، علاوه بر این مشاهده سوسک موجب سلب آسایش روحی وروانی افراد می گردد.  سوسک مقداری از غذای بلعیده شده را پس از هضم بر می گرداند و مدفوع خود را نیز در همه جا پخش میکند.

درز و شکاف دیوارها، پشت کابینت ها، اطراف لوله های آبگرم و نقاط گرم و مرطوب ساختمان بخصوص اطراف حلقه چاههای فاضلاب محل زاد و ولد سوسک ها است.

 

بسته به اینکه نوع سوسری (ریز یا درشت ) باشد نوع سمپاشی فرق دارد. سوسریها بطور کلی در اماکنی زندگی می کنند که گرم ، مرطوب ، تاریک و دارای مواد آلی در حال فساد باشند.

۱- برای مبارزه با سوسریهای نوع آمریکایی (درشت ):

 • راه آبها.
 • سرویسهای بهداشتی.
 • تاسیسات.
 • انباری.
 • موتورخانه.
 • فاضلاب و هر آن چیزی که با فاضلاب سر و کار دارد بایستی به دقت سمپاشی شود.

۲- در مورد سوسریهای آلمانی (ریز ) بایستی تاکید سمپاشی (سمپاشی سوسک ریز) را بیشتر بر روی:

 • آشپزخانه.
 • آبدارخانه.
 • سرویس های بهداشتی  انجام داد.

بنابراین  پشت و داخل کابینت ها ، پشت کلید و پریز، سوراخ رول پلاگ ، زیر سینک دستشویی ، اتصال لوله ها و سیم ها ، محل ورود و خروج انواع لوله ها و …. را سمپاشی کرد.

برای از بین بردن سوسک در رستوران چکار کنیم؟

بهسازی محیط

˜ سوسک های ریز رستوران برای ادامه زندگی به ۴ فاکتور حیاتی:

 • گرما.
 • رطوبت.
 • غذا.
 • پناهگاه نیاز دارند.

˜ بهسازی محیط و رعایت بهداشت محیط می تواند با از بین بردن فاکتور های حیاتی، باعث کنترل طولانی مدت سوسک های ریز در رستوران شوند.

اولین قدم در راه مبارزه با سوسک ها:

 • رعایت بهداشت و تمیز نگاه داشتن محیط از هر نوع آلودگی است.
 •  آب ومواد غذایی را از دسترس آنها دور نگهدریم.
 • دریچه فاضلابها را توری گذاشت.
کنترل شیمیایی

˜کنترل شیمیایی یا سمپاشی دوره ای راهکاری است که بعد از بهسازی محیط می تواند پروسه کنترل را تکمیل کند.  

“مواردی که باید در انتخاب تجهیزات رستوران ها و آشپز خانه ها رعایت شود”

˜سطوح میز آماده سازی غذا

میز های آماده سازی غذا در رستوران از جمله محل های شیوع و رشد سوسک های ریز می باشد. در انتخاب این میزها باید دقت لازم بعمل آید که دارای هیج گونه درز و شکافی برای مخفی شدن این حشرات نباشند. و یا این شکاف ها با چسب های مخصوص درزگیری گردند.

˜ استفاده از میزهای آماده سازی دارای تخته های چوبی یا میزهای استیلی که در زیر آنها جهت مقاوت از ورق های چوبی استفاده شده باعث ایجاد محل مناسبی جهت رشد این حشرات می شود.طی روند سمپاشی رستوران ، سمپاشی این بخش ها با دقت خاصی دنبال می شود.

دستگاه های سرخ کن صنعتی

دستگاه های سرخ کن با اینکه دارای حرارت بالایی هستند ولی در هنگام شب محل مناسبی برای تغذیه سوسک های ریز بشمار می آیند. تخلیه روغن به صورت روزانه در پایان شیفت کار و نظافت لگن های این دستگاه از اهم موارد پیش کنترلی می باشد.

˜ در برنامه سمپاشی رستوران  کلیه قسمتهای سرخ کن با مواد مخصوص طعمه گذاری و سمپاشی می گردد.

قفسه و طبقات نگهداری مواد غذایی

˜ سوسک ها بیشتر وقت خود را صرف پیدا کردن منابع غذایی می کنند، و قفسه های نگهداری مواد غذایی از جمله نقاطی است که سوسک ریز علاقه خاصی به آن دارد.

˜ نظافت طبقات نگهداری غذا و بسته بودن درب کلیه قوطی ها و بسته های غذایی در مهار منابع غذایی این حشره نقش مهمی دارد.

˜ پیش از سمپاشی رستوران توصیه می گردد کلیه مواد داخل قفسه ها در کیسه های پلاستیکی بزرگ قرار گرفته و از محیط سمپاشی خارج گردد.

تجهیزات و لوازم آشپزخانه

˜ سوسک ها در طول روز در مخفیگاه های تاریک خود را پنهان می کنند. تجهیزات آشپزخانه مکان های ایده آلی جهت مخفی شدن سوسک های ریز به شمار می روند.

در˜ سمپاشی رستوران این مناطق با دقت و سموم خاصی جهت کنترل سوسک ها صورت می گیرد که هم آلایندگی برای لوازم نداشته باشد و هم از لحاظ قدرت ریشه کنی کارا باشد

سینک ظرف شویی

˜ در اطراف سینک های ظرف شویی ب دلیل وجود رطوبت و مواد غذایی محل مناسبی برای رشد سوسک ها می باشد. بنا براین رعایت نظافت این بخش در رستوران بسیار اهمیت دارد و باید بعد از شستسوی ظرف ها، سینک کاملا شسته و تمیز شود.

˜ در آشپزخانه هایی که کمتر مساله بهداشت را رعایت می کنند، سینک های ظرف شویی تبدیل به مکان ایده آلی جهت کلونی شدن و جذب سوسک های ریز می شوند.

˜ همچنین از راه سوراخ فاضلاب سینک ها سوسک های درشت فاضلابی نیز از مجاری فاضلاب به آشپزخانه راه پیدا می کنند.

سوئیچ های برق، پریزها و داکت ها

˜ داکت هایی که کابل های برق از آن عبور کرده اند جایگاه مناسبی برای مخفی شدن سوسک های ریز حتی از اثرات سمپاشی هستند.

˜ سوسک های ریز داخل سوراخ پریز ها و کلیدهای برق می توانند مخفی شوند لذا در سمپاشی رستوران این قسمتها با مواد مخصوص دارای اهمیت می باشد.

جایگاه طبخ غذا

˜ باقی مانده تکه های غذا در اطراف اجاق و میز آماده سازی غذا منبع مناسبی برای تغذیه سوسک های ریز رستوران فراهم می آورند.

˜ روغن های پخت پز در روی و اطراف اجاق گاز و میزهای کار همچنین قسمت های پایه و قسمتهای متحرک شیر های گاز رسوب کرده و ایجاد لایه های چربی می کند، که این مواد مورد استفاده سوسک های ریز می شوند.

˜ جهت تاثیر طولانی مدت سمپاشی رستوران زدودن چربی ها و پاکسازی کلیه این قسمتها باید به صورت روزانه در برنامه نظافت رستوران قرار گیرد.

“شرایط ساختمانی و بهداشتی مراكز تهيه، توليد، توزيع، نگهدارى و فروش مواد غذائى و اماكن عمومى”

طبق ماده ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۰ آيين نامه اجرايی ماده (۱۳) قانون اصلاح مواد خوردني،‌آشاميدني،‌آرايشي و بهداشتي مصوب ۸/۶/۱۳۸۰ وزير،  ساختمان باید دارای شرایط زیر باشد:

كف ساختمان بايد داراى شرايط زير باشد:

 الف- از جنس مقاوم، بدون درز و شكاف و قابل شستشو باشد. ب- داراى كف شور به تعداد مورد نياز، مجهز به شترگلو بوده و نصب تورى ريز روى آن الزاميست. ت- داراى شيب مناسب بطرف كف شور فاضلاب رو باشد.

دیوار ساختمان:

ديوار ساختمان از كف تا سقف از مصالح مقاوم بوده و طورى باشد كه از ورود حشرات و جوندگان جلوگيرى بعمل آورد. تبصره ۱- سطح ديوارها بايد صاف، بدون درز و شكاف و برنگ روشن باشد.

سقف:

سقف بايد صاف، حتى الامكان مسطح، بدون ترك خوردگى، و درز و شكاف و هميشه تميز باشد. تبصره- پوشش سقف آشپزخانه و هر نوع محل طبخ و همچنين گرمخانه و دوش حمام بايد از جنس قابل شستشو و برنگ روشن باشد.

درها و پنجره‏ها:

وضع درها و پنجره‏ها بايد داراى شرايط زير باشد. الف- درها و پنجره‏ها از جنس مقاوم، سالم، و بدون ترك خوردگى و شكستگى و زنگ‏زدگى و قابل شستشو بوده و هميشه تميز باشد. ب- پنجره بازشو بايد مجهز به تورى سالم و مناسب باشد به نحوى كه از ورود حشرات بداخل اماكن جلوگيرى نمايد. ج- درهاى مشرف به فضاى باز بايد مجهز به تورى سالم و مناسب و همچنين فنردار باشد بطوريكه از ورود حشرات و جوندگان و ساير حيوانات جلوگيرى نمايد.

قیمت سمپاشی رستوران

یکی از موارد بسیار مهم جهت ارتقاء سطح بهداشت و استاندارد های سلامت در رستوران ها و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، توجه ویژه به کنترل حشرات و جانوران موذی می باشد. از آنجایی که وجود هرگونه آلودگی به حشرات و جانوران موذی (سوسک ، مورچه، پشه، مگس، موش و …) در رستوران ها و مراکز تهیه _ توزیع مواد غذایی قابل قبول نبوده و می تواند باعث انتقال آلودگی و مشکلات بهداشتی فراوان شود. صاحبان این مراکز باید اقدامات لازم در این زمینه انجام دهند.

بهسازی محیط، رعایت بهداشت محیط و انجام عملیات سمپاشی با سموم مجاز از جمله مواردی می باشد که باید جهت کنترل و پیشگیری از ورود حشرات و جانوران موذی به رستوران ها و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، به طور جدی مد نظر قرار گیرد.امروزه با توجه به رعایت بهداشت و شرایط بهسازی اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی، مواردی از آلودگی به سوسک ریز، سوسک درشت، پشه، مگس، مورچه، موش و …مشاهده می شود که صاحبان این اماکن ناچار به انجام عملیات سمپاشی می شوند.اما باید به این نکته توجه داشت که انجام سمپاشی رستوران و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، تحت شرایط ویژه و با رعایت موارد ایمنی زیر نظر متخصصان این رشته صورت پذیرد. 

“توصیه ما به صاحبان رستوران ها و اماکن تهیه و توزیع مواد غذایی:از  استفاده خودسرانه مصرف سموم به طور جدی پرهیز شود.” 

 

رستوران ها و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی می توانند جهت دریافت مشاوره و خدمات سمپاشی، با کارشناسان شرکت سمپاشی آرمان توسعه پاک زیست در هر ساعت از شبانه روز در تماس باشند: 

۰۲۱۸۸۵۵۹۷۴۴  _ ۰۲۱۴۴۲۵۹۸۶۳  _  ۰۹۱۲۰۳۵۶۹۹۲

هزینه سمپاشی رستوران چقدر می باشد:

قیمت سمپاشی رستوران به مواردی از جمله متراژ، نوع آلودگی(سوسک ریز، سوسک درشت، پشه، مورچه، مگس، موش و … )، میزان آلودگی، غلظت سم و نوع سم مصرفی بستگی دارد. شرکت سمپاشی آرمان توسعه پاک زیست با مجوز رسمی از وزارت بهداشت، آماده ارائه خدمات سمپاشی رستوران و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی با قیمت مناسب  در کلیه نقاط تهران و حومه می باشد. جهت در یافت آخرین قیمت سمپاش رستوران با کارشناسان بهداشت ما  در تماس باشید.

 

سمپاشی بیمارستان ها

 

یکی ار مهم ترین اقدامات در زمینه بهداشت محیط  بیمارستان ها، کنترل حشرات و جانوران موذی می باشد. حشرات و جانوران موذی در بیماستان ها باعث انتقال عفونت های بیمارستانی می شوند و باید در این زمینه اقدامات جدی انجام شود. در هر بيمارستاني در صورت عدم رعايت موازين بهداشتي ، انواع عفونتهاي نازوكوميال noso comial ( در زبان يوناني noso  به معناي «بيماري»و comeion  به معناي «مراقبت»  است ) شيوع پيدا مي كنند .

 

 

بنا به تحقيقات بعمل آمده در آمريكا ،‌ حدود۵% بيماران بستري شده در بيمارستانها به عفونت بيمارستاني مبتلا مي شوند كه اين امر بطور متوسط مدت زمان بستري آنها را  ۷-۵  روز افزايش مي دهد كه در نتيجه حدود  ۷۵۰دلار هزينه درمان افزايش مي يابد . اين در حالي است كه جهت كنترل عفونتهاي بيمارستاني فقط به  ۵% اين هزينه نياز است . ازاين جا به صرفه بودن اقدامات كنترل عفونت بيمارستان مشخص مي شود .

اقداماتی که باید در زمینه مبارزه با حشرات و جوندگان در بیمارستان انجام شود:   
 • تهیه برنامه عملیاتی مبارزه جوندگان در ابتدای سال
 • طعمه گذاری در قسمت بیرون در اطراف بیمارستان
 • تعبیه تله های چسبی در قسمتهای مختلف بیمارستان و سقف های کاذب و انبار
 • گردپاشی ( پودر گریز ) در اطراف باغچه ها و فضای سبز برای جلوگیری از ورود مارمولک و مار بداخل بیمارستان
 • آموزش پرسنل خدمات جهت مبارزه با حشرات ، خزندگان و جوندگان
 • سمپاشی بیمارستان براساس برنامه زمانبندی و برحسب ضرورت
 • سمپاشی راههای فاضلابرو داخل ساختمان هر سه ماه یکبار و منهولهای فاضلاب هر ماه یکبار
 • نصب توری برروی ورودیهای مختلف و پرده هوا

 

سمپاشی رستوران

برخی از خدمات شرکت آرمان توسعه پاک زیست شامل:

 • سمپاشی شهرک های صنعتی

 • سمپاشی شهرک های مسکونی

 • سمپاشی بیمارستان ها

 • سمپاشی انبار ها و سیلو ها

 • سمپاشی هتل ها و رستوران ها

 • سمپاشی ساختمان های اداری

 • سمپاشی کارخانجات و کارگاه ها

 • سمپاشی منازل

 • سمپاشی برج ها

 • سمپاشی مدارس و مهد کودک ها

 • سمپاشی سوسک

 • سمپاشی مورچه

 • سمپاشی ساس

 • سمپاشی مارمولک

 • سمپاشی عنکبوت

 • سمپاشی رتیل

 • سمپاشی عقرب

 • طعمه گذاری موش

 • و …

متن خود را برای جستجو وارد نماید