سمپاشی و طعمه گذاری موش

همشهریان عزیز برای سمپاشی و طعمه گذاری موش می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

۰۲۱۸۸۵۵۹۷۴۴ – ۰۲۱۴۴۲۵۹۸۶۳

سمپاشی و طعمه گذاری موش

شرکت آرمان توسعه پاک زیست با مجوز رسمی از وزارت بهداشت آماده ارائه خدمات سمپاشی در تهران و کرج می باشد، جهت دریافت آخرین قیمت سمپاشی با کارشناسان بهداشت شرکت در تماس باشید.

۰۲۱۸۸۵۵۹۷۴۴   –  ۰۲۱۴۴۲۵۹۸۶۳  –    ۰۹۱۲۰۳۵۶۹۹۲

با ما همراه باشد تا از اهمیت سمپاشی و طعمه گذاری  موش آگاه شویم:

جوندگان بزرگترين راسته پستانداران روي زمين را تشكيل مي دهند، و صفت مشخصه آنها سازش يافتن دندان هاي پيشين براي جويدن است. هم آرواره بالا و هم آرواره پائين در جوندگان داراي يك زوج دندان پيشين هستند كه دائم در حال رشد مي باشند. دندانهاي پيش آنها مرتباً رشد مي نمايد و اين جانوران ناچارند كه براي كوتاه كردن دندانهاي خود دائماً اجسام سخت را بجوند. رشد دندان هاي پيشين ۵ الي ۶ اينچ در سال مي باشد. از اين رو اين موجودات اگر هم گرسنه نباشند باز هم انواع مواد غذايي مخصوصاً حبوبات و غلات و حتي موادي از قبيل تخته و لوله هاي سربي و سيم برق و حتي خشت و آجر وسيمان كه در دسترس آنها باشد را مي جوند.

.

رت ها و موش ها بطرف زباله ،كود حيوانات ، فاضلاب ها و ديگر منابع غير بهداشتي جهت تغذيه و توليد نسل جلب مي شوند نسل آنها در اين محيط هاي ايده آل به سرعت رو به افزايش مي گذارد و از اين كانون هاي آلودگي به مناطق غير آلوده سرازير مي شود. در صورتيكه در منازل مسكوني و يا انبارهاي مواد غذائي، سمپاشی و طعمه گذاری موش انجام  نشود به علت تولید مثل سريع  و با بالا رفتن جمعيت موش خسارت جبران ناپذيري به اقتصاد و بهداشت عمومي وارد مي شود. در منازل مسكوني موش هاي نروژي، موش سياه يا انباري و موش خانگي از اهميت بهداشتي و اقتصادي برخوردار هستند.

رفتار و عادات جوندگان :

بيشتر جوندگان در شب فعاليت داشته و در روز به ندرت ديده مي شوند. بعضي از جوندگان داراي خواب زمستابي هستنند و در زمستان و فصول سرد در لانه مانده و فعاليتهاي زيستي آنها كم شده و متابوليسم بدن پايين آمده و مدت سرما را با يك زندگي خفيف مي گذراند.   در نواحي خيلي گرم در شدت گرماي تابستان جوندگان در داخل حفره به يك نوع خواب تابستاني يا تابستان گذراني فرو مي روند. اين جوندگان كه در زمين هاي نيمه بياباني و خشك زندگي مي كنند چون تنها منبع آب آنها رطوبت گياهاني است كه مورد تغذيه قرار مي دهند و با خشك شدن اين گياهان براي دفاع در مقابل كمبودآب و جلوگيري از تبخير بدن مدتي را در داخل حفره با زندگي خفيف مي گذرانند.

موشهاي مهم از نظر بهداشت

بعضي از موش ها در انتشار بيماريهاي قابل سرايت به انسان بيشتر دخالت دارند و باید اقدامات کنترلی و عملیات سمپاشی و طعمه گذاری موش انجام شود.  از جمله اينها موش هاي اهلي هستند كه در اماكن انساني و اطراف زندگي مي كنند و بعضي ديگر موشهاي وحشي هستند كه بطور طبيعي مخزن بعضي بيماري هاي قابل سرايت به انسان مي باشد تعدادي از موش ها ميزبان بعضي از كرم ها هستند در شرايط طبيعي اين بيماريها و آلودگي هاي انگلي بصورت كانوني بين خود اين جوندگان نگهداري مي شود

.از جمله اين موشها عبارتند از:

موش هاي اهلي:

موس موسكو لوس يا موش خانگي Mus musculus
راتوس راتوس يا موش سياه Rattus Ruttus
راتوس نروژيكوس يا موش قهوه اي Rattus norvegicus

موش هاي وحشي:

كريستولوس ميگراتوريس يا هامستر مهاجر Cricetulus migratorius
رومبوميس اپيموس يا جربيل بزرگ Rhombomys opimus
مريونس لي بيكوس يا جرد ليبي Meriones libycus
مريونس پرسيكوس يا جرد ايراني Meriones persicus
مريونس هوريانه يا جرد هندي Meriones hurrianae
مريونس وينو گرادوي يا جرد پاسرخ Meriones vinogradovi
تاترا اينديكا يا جربيل هندي Tatera indica
مزوكريستوس اوراتوس يا هامسترطلائي Mesocricetus auratus
نزوكيا اينديكا يا موش بزرگ هندي Nesokia indica
مريونس تريسترامي يا جردتريسترام Meriones tristrami
مريونس كراسوس يا جرد ناخن زرد Meriones crassus
ميكروتوس سوشياليس يا موش مغان(ول اجتماعي) Microtus socialis
آرويكولا ترستريس يا ول آبزی (موش آبي) Arvicola terrestris

کدام گونه از موش ها دارای اهمیت بهداشتی بیشتری می باشند:

سه گونه اول به موش هاي اهلي معروف هستند كه اهميت بهداشتي جهاني دارند. گونه هاي ديگر همگي جوندگان وحشي و نيمه وحشي هستند كه تنها در صورتيكه منازل روستايي نزديك كلني هاي آنها باشد بعضي مواقع آنهارا مي توان در اطراف اماكن انساني يافت. 

موش هاي صحرائي به استثناء زمان كوتاهي كه استراحت مي كند بقيه اوقات را به طور دايم به دنبال غذا  مي گردد اين حيوانات چابك همچنين براي پيدا كردن غذايشان از بوته ها و درختان كوتاه بالا مي روند موش صحرايي ماده در لانه هاي ساخته شده كه در زير درختان و يا بوته ها مسدود شده و يا در سوراخهاي زير زميني زايمان مي كند.

موش صحرايي در مناطق كويري ايران با پوشش گياهي غني به وفور يافت مي شود و نقش بسيار مهمي در تنظيم اكوسيستم دارد همين طور مخزن تعدادي از بيماري هاي زئونوز مهم مي باشند .

زمان فعاليت موش صحرايي در گروه شب فعال هنگام شب پس از خنك شدن هوا و در گروه روز فعال هنگام صبح قبل از گرم شدن هوا مي باشد.

 • موش خانگی MusMusculus
 • موش سیاه Rattusrattus 
 • موش قهوه ای Rattus norvegicus

را میتوان سه  گونه عمده از جوندگان نام برد که دراغلب نقاط دنیا از جمله تهران مشاهده می شوند و اغلب موجب خسارت می گردند ازلحاظ اکولوژیکی جوندگان یکی ازحلقه های اصلی زنجیره غذایی در طبیعت هستند لذا اهمیت شناخت جوندگان در یک سیستم جهت سمپاشی و طعمه گذاری موش ضروری است.

۱-  موش خانگی Mus musculus : موشی است با دم دراز و چشم های درشت و لاله گوش نسبتا بزرگ.

در  سوراخ ها و شکاف های موجود در خانه ها لانه می کند و در اماکن انسانی زیاد دیده می شود.

۲-  موش کشتی یا موش بام Rattus rattus: موش سقف یا موش سیاه و قهوه ای نیز معروف است

موشی است با جثه نسبتا بزرگ و کشیده که طول دم آن از مجموع سر و تنه حیوان بزرگتر است پوزه این موشها نسبتا باریک می باشد و گوش ها بلند است.

۳-  موش نروژی یا موش فاضلاب  Rattus norvejicus  یا موش فاضلاب موشی است

با جثه نسبتا بزرگ که طول دم آن از مجموع سر و بدن حیئان کوتاهتر است ، پوزه این حیوان پهن و گوشها نسبتا ضخیم و کوتاه است .

 

چرا سمپاشی و طعمه گذاری موش مهم می باشد؟

 

موش ها از جنبه هاي مختلف موجب خسارت اقتصادي و يا انتقال بيماري مي شوند. اين جنبه ها عبارتند از:

 

 

۱- خسارت به مزارع ، محصولات كشاورزي و مواد غذايي

جوندگان در سطح وسيعي به محصولات، قبل و بعد از برداشت خسارت مي زنند. با توجه به اين برآورد مي شود در هر سال ۲۰ درصد ذخاير غذايي جهان توسط جوندگان مصرف يا آسيب مي بيند. جدي ترين مشكلات ايجاد شده توسط جوندگان در زمين هاي كشاورزي بر سر محصولات گرمسيري كشتزارهايي مانند نيشكر، درخت خرما، كاكائو و قهوه و همچنين برنج، ساير غلات و محصولات غذايي اتفاق مي افتد.

بطوري كه آب و هواي گرمسيري امكان گسترش گونه هاي زيادي از جوندگان را فراهم مي سازد و در سالهاي طغيان جمعيتي خود موجب وحشت مردم به خصوص كشاورزان و دامداران مي شوند . هر موش سياه در روز ۶۰ گرم دانه مصرف مي كند، از اين رو در طي يكسال به ۲۲ كيلوگرم خوراك مي رسد و چنانچه به جاي دانه از نان تغذيه نمايد ميزان فوق به ۳۷ كيلوگرم مي رسد.

۲- خسارت موش ها به ساختمان ها و فرآورده هاي انبار شده.

نابود كردن فرآورده هاي انباري كه جهت خشك كردن و نگهداري بطور موقتي در ساختمان هاي مربوط ذخيره شوند و يا در انبار هاي كشاورزي درمجاورت مزارع انتقال مي يابد، بيشتر از هر چيز مورد جمله موش ها قرار مي گيرد.

گونه هاي رت سياه و رت فاضلآب به ندرت در مزارع در حال رشد ديده مي شوند ولي در عوض اين گونه هاي مضر از فراورده هاي انبار شده استفاده ميكنند. رت سياه ظاهراً گونه زيان آور شهري و حاشيه شهري غالب است. غله اي كه جهت تاليف دامدر گاوداري ها و مرغداري ها بكار مي رود با دقت كمتري انبار ميگردد.  آلودگي هاي شديد به رت در سطح مزرعه در بيشتر كشورهاي آسيايي نشان مي دهد كه چنين انبارهايي در همه جا از جمله كشور ما وجود دارد.

وجود غذاي آماده در شرايط مزرعه اي معمولي، به آساني توسط موشها و رت ها قابل دسترسي است و بر ساير مواد غذائي، بعلت دارا بودن انرژي بيشترترجيح داده ميشود. چنين مشكلاتي در دامپروري هاي صنعتي بيشتر جلوه ميكند. مصرف غذاهاي كنسانتره و ويتامين دار جهت تأليف دام براي رت ها نيز رژيم غذائي متعادل و مناسب ايجاد كرده و منجر به افزايش جمعيت غير قابل پيش بيني موش ها مي گردد. خسارت مستقيم موش ها در انبارهاي غير استاندارد بسيار زياد است. اما مسئله اصلي خطر افزايش بيمار اسهال سالمونلائي واگير است، كه توليدات دامي را به خطر انداخت.

بنابراين مسائل اقتصادي و بهداشتي دقيقاً بهم وابسته اند.

از نظر عملي برآورد عيني خسارت مستقيم موش ها مشكل است و خسارت غير مستقيم به علت آنكه رت ها و موش ها به عنوان ناقلين بيماري عمل ميكنند، حتي برآورد آن پيچيده تر ميشود.

۳-جويدن كابلهاي برق و تلفن و ايجاد آتش سوزي

خسارت جوندگان محدود به فرآورده هاي غذائي نيست، بلكه ممكن است مواد و ساختمان هائي كه هيچ رابطه منطقي به نيازهاي اصلي جوندگان ندارند جويده شود. از نظر اقتصادي مهمترين خسارت از اين گونه، آسيب به انواع كابل و سيم كشي هاي انبارها و مزارع است. خسارت موش ها امروزه با مصرف پلاستيك به عنوان ماده پوششي سيم ها بدتر شده است.

جوندگان قادرند:

 • سرب
 • آلومينيوم
 • و ديگر فلزات نرمتر از دندانهاي خود را بجوند.

موش انباري علاوه بر خسارات سنگيني كه درانبار ها به بار مي آورند اغلب موجب خرابي ساختمان ها و انبارها گرديده و حتي با جويدن كابل هاي برق باعث آتش سوزي نيز مي گردند.

اتلاف سرمايه ها از طريق جويدن و از بين بردن مواد غير خوراكي مانند كابل هاي برق و تلفن و ايجاد آتش سوزي و حريق، خرابي ساختمان ها يكي از مشكلات عمده توسط موش ها است. پارگي كابل ها در اثر جويدن گاهي مشكلات شديدي در وسايل حمل و نقل محصولات كشاورزي مانند هواپيما، اتصالات داخل  قطار و كاميون و جويدن كتاب ها در كتابخانه ها و خسارت به اسناد يكي مهمترين زيان هاي موش مي باشد.

۴-خسارت به جوامع انساني از طريق انتقال انواع بيماريها

اين بخش مهمترين موضوع از نظر بهداشت و سلامتي است موش ها قادرند عوامل تعداد زيادي از بيماري هاي مشترك بين انسان و حيوان را در بدن خود نگاه داشته و يا منتقل نمايند بنابراين جوندگان هم به عنوان مخزن و هم ناقل بيماري ها محسوب مي شوند.

دامنه خسارت هائي كه اين موجودات كوچك به زندگي انسان وارد مي كنند آنقدر گسترده است كه بايد گفت همين موش هاي كوچك امروز يكي از بلاهاي خطرناك براي نوع بشر مي شوند .يك موش به تنهائي مي تواند تمامي فضاي يك محيط مسكوني را آلوده كند و زمينه را براي انتشار بيماري ها آماده سازد.

موش عامل انتقال بسياري از:

 • ويروس ها
 • باكتري ها
 • اسپيروكت ها
 • ريكتزيا
 • و قارچ ها هستند.

روزانه هر موش ۴۵ تا ۲۵۰ فضله و ۱۰ تا ۲۰ ميلي ليتر ادرار و چند صد مو از خود دفع مي كنند و بدين شكل يك موش به تنهایی مي توانند تمامي فضاي يك محيط مسكوني را آلوده كرده و زمينه را براي انتشار بيماري ها آماده كند.

انتقال بيماري ها از جوندگان به انسان از چند طريق ممكن است :

در ايجاد ۳۵ بيماري به انسان دخالت دارند، مانند؛ يرقان مسري، سالك، تيفوس ، انواع اسهال ، تيفوئيد ، وبا ، طاعون ، هیداتیک ، تب خونریزی دهنده و … اين بيماري ها مي تواند از دو راه مستقيم ، و غیر مستقیم به انسان و دیگر حیوانات منتقل شوند.

– بيماري هایي كه در اثر گاز گرفتگي موش ها منتقل مي شوند عبارتند از بيماريهاي ويروسي، ميكروبي و قارچها، تولارمي، طاعون، يرقان و تب راجعه

– بيماري هایي كه از طريق ادرار و مدفوع موش ها منتقل مي شوند

 • لپتوسپيروز
 • مسموميت هاي غذائي ناشي ازسالمونلاها
 • انتقال انگل هایي مثل همينو لييپس نانا و همينو لييپس ديمي نوتا

– بيماري هاي منتقله توسط اكتوپارازيتهاي جوندگان به انسان شامل ، بيماري طاعون ( بوسيله كك و موش ) تب راجعه ( بوسيله كنه و موش ) بيماريهاي تيفوس از طريق مدفوع كك وموش، بيماري تريپانوزو ميازيسس

 

با توجه به مطالب ذکر شده لازم است تمهیدات لازم جهت کنترل موش و انجام عملیات سمپاشی و طعمه گذاری موش در محیط های مسکونی، صنعتی و کشاورزی به صورت علمی و تخصصی انجام شود.


 

 

 

عوامل مهم در مبارزه با موشها

تعيين نوع موش

اول از همه بايد نوع موشي كه در نظر است براي دفع آن مبارزه كنيم مشخص سازيم.

زيرا تا نوع موش مشخص نشود تعيين نوع مبارزه و طعمه و حتي نوع سم غير ممكن خواهد بود بنابراين براي انجام يك مبارزه بايد قبل از هر چيز نوع موش منطقه را شناخت تا مبارزه با موفقيت انجام شود

فصل مبارزه

فصل مبارزه خود اهميت زيادي دارد زيرا موشها در فصول مختلف رغبت غذائي گوناگون دارند بنابراين بايد دقت كرد تا فصل مبارزه با آگاهي كامل انتخاب شود

محل زندگي موشها

انتخاب نوع مبارزه بايد برحسب محل زندگي موشها انتخاب شود اگر مبارزه در صحرا و دور از آبادي انجام شود انتخاب نوع مبارزه متفاوت است ولي اگر همين موش در محل زندگي انسان و شهرها ديده شود بايد حتماً از روش هائي كه براي انسان و دام بي خطرند استفاده شود.

لانه موش نروژي در كنار مجاري فاضلاب و پرچين‌ها و جاهاي پوشش‌دار مي‌باشد. و موش انباري در سقف ساختمان ديده مي‌شود.

وسايل و ابزار مبارزه

روش ها و ابزاري كه براي مبارزه با موش دا ده مي شود روي مطالعات و تجربيات زيادي بدست آمده است كه هم از لحاظ اقتصادي مقرون بصرفه باشد و هم موثر واقع شود بنابراين استفاده از ابزار و وسايل مناسب در هر محل و مكان مبارزه را موثرتر مي نمايد.

زيست شناسي

قبل از اقدام به مبارزه بيولوژي موش مورد نظر را كاملاً مورد توجه قرار دهيد تا از نقاط ضعيف آن حداكثر استفاده را براي بالا بردن نتيجه مبارزه بدست آوريد.

دقت براي انتخاب ماده براي طعمه

قبل از سم پاشی و طعمه گذاري موش با انجام آزمايش نوع طعمه مورد نياز را پيدا كنید.

اگر موشي در انبار ي ديده شود بايد قبلاً چند نوع ماده بدون سم در گوشه و كنار انبار قرار داد ودر دو سه روز مراقب بود كه موش ها به كدام طعمه توجه خواهند داشت. پس از پيدا كردن نوع غذاي مورد علاقه موش هاي انبار يا منزل طعمه را بر اساس ان ماده تهيه مي كنند.

علائم وجود موش در يك محل

از علائم وجود موش در يك محل بويژه در محل هاي مسكوني و انبارها :

 • شنيدن صدا به ويژه در هنگام شب
 • علائم جويدگي روي اشيا و لوازم مانند قالي ، مبلمان ، درب ها
 • وجود سوراخ و حفرات در مبلمان و ديوارها مخصوصا درجاهاي تاريك 
 • استشمام بوي ادرار و مدفوع در فضا
 • وجود لكه هاي كثيف ناشي از راه رفتن در مسير هاي رفت و آمد مخصوصا در كناره هاي ديوار 
 • ديدن مدفوع موش يكي از اصلي ترين نشانه هاي آلودگي محل به موش ها است.

 

روش هاي مبارزه با موش‌

 1.    مواد غذايي را در شيشه و ظروف در بسته قرار دهيد.
 2.  زباله در ظروف درب بسته و روي سكوهاي ۴۵ سانتي‌متري بالاتر از زمين باشد.
 3. كاغذ و صابون و موادغذايي را خارج از دسترس موش‌ها قرار دهيد.
 4. آب هاي راكد را خشك نموده و از نشت آب در خانه جلوگيري نماييد.
 5. گوني‌ها غلات را روي پايه قرار دهيد و هر ماه‌ گوني‌ها را جابجا نماييد.
 6. سوراخ‌هاي بيشتر از ۶ ميلي‌متر را با سيمان و خرده شيشه پر نماييد.
 7. شاخه‌هاي درختاني كه نزديك سقف است بايد بريده شود تا موش به داخل ساختمان نيايد.
 8. با نصب توري مناسب روي سوراخ تهويه و نصب كف شور و مجراي فاضلابرو از ورود موش به داخل منزل جلوگيري نماييد.

 

 

سمپاشی و طعمه گذاری موش

 

برخی خدمات شرکت آرمان توسعه پاک زیست شامل:

 • سمپاشی شهرک های صنعتی

 • سمپاشی شهرک های مسکونی

 • سمپاشی بیمارستان ها

 • سمپاشی هتل ها و رستوران ها

 • سمپاشی ساختمان های اداری

 • سمپاشی کارخانجات و کارگاه ها

 • سمپاشی منازل

 • سمپاشی برج ها

 • سمپاشی مدارس و مهد کودک ها

 • سمپاشی سوسک

 • سمپاشی مورچه

 • سمپاشی ساس

 • سمپاشی مارمولک

 • سمپاشی عنکبوت

 • سمپاشی رتیل

 • سمپاشی عقرب

 • طعمه گذاری موش

 • سمپاشی و طعمه گذاری موش

 • و …

متن خود را برای جستجو وارد نماید